Blindet inteligjente Ikea KADRILJ dhe FYRTUR në detaje

Kur flasim për automatizimin e shtëpisë ose drejtpërdrejt për produktet e përputhshme me Apple HomeKit, Google Assistant ose Alexa, duhet të themi të mendojmë për komoditetin dhe mbi të gjitha lidhjen e objekteve. Aktualisht ka një pjesë të mirë të produkteve inteligjente dhe pak nga pak po shfaqen, të tilla si këto blinds zgjuar nga Ikea KADRILJ dhe FYRTUR.

Në Ikea ata kanë luajtur botën e automatizimit të shtëpive për një kohë të gjatë dhe pjesërisht falë Apple Homekit dhe pjesës tjetër të platformave, ka qenë e mundur që zyrtarisht të arrihen në të gjitha shtëpitë. Sot do të shohim operim, instalim dhe opsione të thjeshta nga këto blinds zgjuar nga firma suedeze në detaje.

Artikulli i lidhur:
Ikea përgatit më shumë produkte të përputhshëm me HomeKit, blinds dhe perde inteligjente

Kanë kaluar rreth 9 muaj pasi këto pajisje inteligjente Ikea për shtëpinë u njoftuan zyrtarisht dhe tani pas kësaj kohe kemi mundësinë e blerjes së tyre direkt në dyqanet që kjo kompani shumëkombëshe ka në vendin tonë. Ne mund t'i blejmë këto blinds zgjuar direkt nga interneti nëse nuk kemi një dyqan afër adresës sonë.

Bleni këtu blinds e re Ikea

Google Home është tani opsioni për të kontrolluar këto grila

Tani për tani dhe ndërsa kryejmë këtë rishikim të blinds të reja të firmës duhet të themi se ato mund të kontrollohen vetëm në distancë nga një pajisje Google Home. po, fatkeqesisht duhet të prisni për azhurnimin - e cila sipas burimeve zyrtare nuk duhet të vonojë shumë për të arritur - që këto blinds të jenë zyrtarisht në përputhje me HomeKit dhe Alexa, ndihmësi i Amazon.

Modelet e verbër Ikea ndryshojnë në thelb nga lloji i pëlhurës me të cilën bëhen. Modelet KADRILJ dhe FYRTUR janë saktësisht po aq të zgjuara, por pëlhura e KADRILJ është i tejdukshëm dhe ai i FYRTUR është i errët. Kjo duhet të jetë e qartë para se të nisë blerja dhe kjo varet nga modeli që është një lloj pëlhure ose një tjetër.

Homekit është lënë jashtë por Ikea po punon për ta zbatuar atë

Pasi kërkuam informacion në lidhje me të dhe u përpoqëm të zgjidhim dyshimet që na erdhën me këto pajisje inteligjente, arritëm në përfundimin se një azhurnim mungon. Siç kemi paralajmëruar pak më lart, nëse po mendoni të blini këto blinds për t'i shijuar ato përmes HomeKit, duhet të jeni të qartë se ende nuk janë të pajtueshme.

Të kërkosh Siri për të ulur ose ngritur verbërin nuk është e mundur tani, por tani po punohet për zbatimin e tij dhe thjesht pritet që ata të lëshojnë azhurnimin me pajtueshmërinë për të punuar zyrtarisht me pajisjen tonë iOS ose Mac.

Kontrolloni qepenën tuaj me aplikacionin Ikea

Padyshim, ju mund t'i kontrolloni këto blinds inteligjente nga pajisja juaj celular, por duhet të keni të instaluar pajisjen e lidhjes TRÅDFRI dhe aplikacionin IKEA Home Smart, ose iOS ose Android. Ikea ofron mundësinë për të shkarkuar aplikacionin falas dhe është i njëjti aplikacion që do të ofrojë pajtueshmëri me Apple HomeKit në një të ardhme jo shumë të largët. Ne do të jemi në vëzhgim kur kjo të ndodhë.

Ndërsa kjo po ndodh ne mund ta përdorim ura lidhëse TRÅDFRI për të shijuar planifikoni të ngjiten e të ulen në kohë të caktuara, të krijoni disa grupe dyqanesh të lidhura dhe kontrolloji ato nga Google Home, i cili aktualisht mbështetet. Na duhet kjo pajisje e lidhjes TRÅDFRI për të përdorur aplikacionin IKEA Home Smart.

Ura ose nyja për kontroll është opsionale nëse nuk duam të kontrollojmë blindin nga pajisja jonë e lëvizshme, padyshim që pasi të nisë azhurnimi i nevojshëm i softuerit për të punuar me Siri ne do të duhet të blejmë këtë pajisje që ka një çmim prej 30 euro dhe gjithashtu na lejon të krijojmë grupe të ndryshme të burimeve të dritës dhe t'i kontrollojmë ato në mënyra të ndryshme në rastin e pasjes së llambave nënshkruese dhe kjo në këtë rast ato janë në përputhje me Apple HomeKit.

Të dhënat negative këtu janë se nëse nuk jemi në të njëjtin rrjet WiFi të lidhur nuk do të jemi në gjendje të përdorim aplikacionin për t'u ngjitur dhe zbritur Estore, e cila është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që të nxitoni të azhurnoni aplikacionin dhe ta bëni atë të pajtueshëm me Apple HomeKit. Padyshim që ne mund ta bëjmë atë nga vetë kontrollori i shtëpisë, por nuk është njësoj si të jesh në gjendje ta bësh këtë veprim nga jashtë shtëpisë.

Instalim i thjeshtë i blinds KADRILJ dhe FYRTUR

Pa dyshim, nëse Ikea karakterizohet nga diçka, ajo është duke blerë dhe instaluar ose montuar veten. Në këtë mënyrë, ajo që kemi është një lloj blind që është i lehtë për tu montuar kudo që na lejon ta shijojmë edhe atë. Për siguri Blindet janë shoqëruar tashmë me telekomandën dhe përsëritësin e sinjalit WiFi kështu që është thjesht një çështje e bërjes së vrimave përkatëse, vendosja e një grumbulli dhe voila.

Padyshim që ata na shpjegojnë në letra në një mënyrë të thjeshtë se çfarë duhet të bëjmë në rast se ato shkyçen ose kemi një problem, por është shumë e thjeshtë. Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të marrim matjet e vendit ku do të vendosen dhe të zgjedhim mirë midis madhësive të ndryshme. Kemi në dispozicion deri në pesë madhësi blinds: 100 x 195; 120 x 195; 140 x 195; 60 x 195 dhe 80 x 195. Në këto matje gjatësia është padyshim 195 kështu që nëse është një dritare më e madhe, këto blinds të motorizuara Ikea nuk do të funksionojnë për ju.

Për montimin e saj, një palë pllaka plastike janë shtuar dhe vida dhe priza për t'u mbajtur në mur nuk përfshihen. Matjet duhet të merren parasysh përpara blerjes dhe instalimit por ne tashmë parashikojmë që është me të vërtetë e thjeshtë, por në rast se nuk dimë më të mirën është të njoftoni një specialist për t'i instaluar ato për ne.

Çfarë i shtojnë këto blinds në kuti dhe nga cili material janë bërë

Përveç vetë perdes që Isshtë bërë prej 83% poliester dhe 17% najloni Ne kemi baterinë e telekomandës, telekomandën, kabllon USB në microUSB për të karikuar baterinë e blindit, baterinë e të njëjtit dhe amplifikatorin WiFi me lidhësin e saj të murit që shërben edhe për të karikuar baterinë e blindit. Nga ana tjetër, dy klimat shtohen për t'u mbajtur në mur ose tavan.

Materialet e tjera janë çelik, polikarbonat / plastikë ABS dhe alumini i anodizuar në pjesën e poshtme në mënyrë që të mos peshojë shumë dhe të ulë ose ngre blindin në mënyrë korrekte. Pjesa në të cilën shtojmë baterinë ka një skedë që hapet vërtet lehtë dhe në të cilën bateria e verbër ka një pozicion të vetëm, kështu që është e thjeshtë për t’u përdorur.

Mendimi i redaktorit

Në mungesë të firmës që azhurnon aplikacionin për t'u bërë në përputhje me HomeKit, mund të themi se po përballemi me një pajisje inteligjente gjysmë të pjekur. Nuk ka dyshim se nëse e kemi ura lidhëse TRÅDFRI Tek ne, kjo do të lehtësojë hapjen dhe mbylljen e blindave nga iPhone, por kjo nuk lejon hapjen dhe mbylljen nga jashtë shtëpisë, kështu që HomeKit është thelbësor në këtë drejtim.

Nëse keni një pajisje me Google Assistant kjo tashmë lejon kontroll nga jashtë shtëpisë, por padyshim që ne duhet të kemi urën TRÅDFRI që gjithashtu është në përputhje të drejtpërdrejtë me Alexa dhe Apple HomeKit në rastin e llambave. 

Ikea KADRILJ dhe FYRTUR i verbër me motor
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
99 a 139
 • 80%

 • Ikea KADRILJ dhe FYRTUR i verbër me motor
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 95%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Dizajni dhe materialet
 • Opsionet e konfigurimit me Tradfri
 • Vlera e mirë për para

Contras

 • Në pritje të përputhshmërisë së HomeKit

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.