iMovie dhe Final Cut azhurnohen me veçori të reja

Final Cut Pro X

Aplikacionet e Apple nuk priren të bëjnë shumë për sa i përket azhurnimeve, kështu që sa herë që lëshohet një version i ri, ne jemi të detyruar të flasim për to. Me këtë rast, aplikacionet e Apple që janë azhurnuar janë Final Cut Pro, iMovie, Kompresor dhe Lëvizje.

Aplikacionet për redaktimin e videos, iMovie dhe Final Cut Pro kanë marrë karakteristika të reja për të përmirësuar rrjedhat e punës si dhe veçoritë e reja. Kompresori dhe Lëvizja gjithashtu janë azhurnuar, por vetëm për të përmirësuar stabilitetin. Në rastin e Lëvizje, ka të ngjarë (jo e detajuar në shënimet e azhurnimit) që Apple të rregullojë çështjet e pasqyrimit që ishin duke shkaktuar shkatërrimin e Mac-ve me procesorin M1.

Azhurnimi për iMovie, e cila zë 2.3 GB, shton 16 sfonde të reja, sfonde me ngjyra të ngurta dhe me tekstura që mund të përdorim çdo video. Ky version, numri 10.2.4, gjithashtu korrigjon një problem që parandaloi importimin e videove nga versioni i iMove 2.3.2 për iOS, një version që nga rruga nuk ka marrë ndonjë azhurnim pavarësisht nga fakti se këto zakonisht shkojnë dorë për dore në të dy sistemet operative.

Lidhur me azhurnimin e Cut përfundimtar Pro, me të cilin aplikacioni arrin versionin 10.5.3, zë 3.1 GB dhe shton, përveç përmirësimeve të stabilitetit, funksione të reja të tilla si mundësia e krijimit dhe redaktimit të pamjeve të kolonave dhe përmirësimit të opsioneve kur porositni klipet që ato përdorin në video . Përveç kësaj, mënyra të reja për të kërkuar media janë shtuar duke përdorur shënime, emra klipesh dhe shënues.

Përditësimi Kompresor, bëhet versioni 4.5.3, version që përveç shtimit të përmirësimeve të stabilitetit, tani ka njoftime në lidhje me progresin e grupeve dhe përshkrimet e reja të ngulitura të audios.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.