Si të instaloni macOS Sierra në një Mac të pambështetur

iMac 2008 dhe macOS Sierra Apple lëshuar MacOS Sierra Në fund të muajit të kaluar, versioni i ri i sistemit të tij operativ desktop që arrin me lajme interesante, të tilla si Siri ose mundësia për të bërë Foto-në-Foto duke parë video në YouTube në një dritare lundruese. Problemi është se, si zakonisht, Tim Cook dhe kompania lejojnë që vetëm një version i ri të instalohet në kompjuterë ku ata janë të sigurt se do të funksionojë mirë, kështu që shumë Mac janë lënë jashtë, të cilat, në teori, nuk duhet të paraqesin probleme të mëdha .

Po sikur të duam instaloni Sierra nga e para në një Mac nuk mbështetet? Epo, ne nuk mundemi ... ose jo zyrtarisht. Në fakt, nëse ekziston Hackintosh, si mund të mos instalohet macOS në një kompjuter Apple? Nëse është e mundur. Në këtë artikull ne do t'ju mësojmë gjithçka që duhet të dini, e cila përfshin problemet që mund të hasim në të tashmen dhe në të ardhmen.

Instaloni macOS Sierra në Mac të Pa Mbështetur

Kërkesat

 • Një kopje e instaluesit të macOS Sierra. Megjithëse mund të gjendet në internet, është më mirë ta merrni duke e shkarkuar nga një Mac i mbështetur.
 • Një minimum USB 8 GB.
 • Mjet MacOS Sierra Patch, i disponueshëm nga këtu.
 • Mjeti AUSEnabler, i disponueshëm nga këtu.

Gjërat për tu mbajtur në mendje

Duhet të kemi parasysh se ajo që do të instalojmë në një Mac të pambështetur është një lloj Hackintosh, domethënë, instaloni Mac në një kompjuter ku nuk duhet të jemi në gjendje ta instalojmë, edhe nëse është Mac. Kjo do të thotë se mund të kemi ndonjë problem si psh:

 • Mund të ketë Probleme me Wi-Fi. Macet me modulin Wi-Fi Broadcom BCM4321 nuk do të funksionojnë me macOS Sierra nëse karta Wi-Fi nuk ndryshohet. Kompjuterët e prekur nga ky problem do të ishin disa MacPro3,1; MacBook5,2; MacBookPro4,1; iMac8,1; Macmini3,1 dhe MacBookAir2,1.
 • El MacBook5,2 trackpad nuk mbështetet. Funksionon, por e zbulon atë si mi dhe disa cilësime për Trackpad nuk janë të disponueshme.
 • El Audio iMac 8,1 ka një problem në të cilën vëllimi nuk ndryshon edhe nëse tregon se po ndryshon. Punimet audio, por gjithmonë shkon në maksimum. Një zgjidhje do të ishte të vendosni disa altoparlantë të lidhur në daljen e kufjeve dhe të kontrolloni volumin prej tyre.
 • Ne tashmë e dimë atë ne nuk do të jemi në gjendje të azhurnojmë nga Mac App Store. Në shtator kemi vlerësuar dy mundësi: 1) azhurnimet janë instaluar pa paraqitur probleme; 2) azhurnimet nuk shfaqen dhe / ose nuk janë instaluar; Për të zgjidhur këtë, do të duhet të përdorim AUSEnabler.

Për t'ju dhënë një ide, e kam të instaluar në një iMac që nga fillimi i vitit 2009 dhe problemi i vetëm që kam hasur deri më tani është se ndonjëherë (pak) duhet të lidh Wi-Fi manualisht kur filloj ose zgjohem nga pushimi. Lidhur me azhurnimet, iTunes më azhurnoi, kështu që ne tashmë e dimë atë Softueri Apple do të azhurnohet pa asnjë problem.

Proces

Procesi është shumë i thjeshtë. Do të jetë e nevojshme vetëm të ndiqni këto hapa:

 1. Ne vendosim USB-në në Mac ku do të krijojmë një USB të bootable.
 2. Ne hapim Shërbimin Disk.
 3. Ne zgjedhim rrënjën e USB-së, klikojmë në "Fshi" dhe zgjedhim gjithçka si në pamjen e mëposhtme të ekranit (mund të vendosim çfarëdo emri që duam):

Formatoni Mac OS Plus me regjistër

 • emër: çka të duam.
 • Format: Mac OS X Plus (Journaled).
 • skemë: Harta e ndarjes GUID.
 1. Për të formatuar, ne klikojmë në «Fshi».
 2. Me USB-në e krijuar tashmë, ne hapim macOS Sierra Patcher.
  • Klikojmë në "Kliko në ikonën për të Shikuar ..." dhe zgjedhim instaluesin macOS Sierra.
  • Në "Volume" ne zgjedhim USB drive.
  • Ne klikojmë në "Start Operation ..." dhe presim që ajo të përfundojë.

macOS Sierra Patcher

 1. Me USB-në e krijuar tashmë, tani do të duhet të fillojmë prej tij. Për ta bërë këtë, ne rifillojmë dhe mbajmë të shtypur tastin ALT derisa të shohim njësitë e disponueshme.
 2. Nga disqet që shohim, ne zgjedhim USB Bootable që do të ketë emrin "OS X Base System".
 3. Instalimi është si çdo tjetër: nëse duam të instalojmë nga 0, shkoni te skeda "Utilities", zgjidhni Disk Utility dhe fshini të gjithë hard diskun. Pastaj fillojmë instalimin e macOS Sierra dhe presim që procesi të përfundojë.
 4. Pasi të instalohet, do të rindizet automatikisht. Këtu do të kemi një problem, dhe kjo është se nuk do të jetë në gjendje të fillojë sistemin operativ. Në atë kohë duhet të fikim Mac-in me butonin e fikjes.
 5. Ne e ndezim përsëri kompjuterin dhe shtypim përsëri butonin ALT për të filluar nga USB.
 6. Tani ne shkojmë tek Shërbimet dhe zgjedhim "macOS Post Install".

instalo postimin e macOS

 1. Këtu do të shohim se kemi një menu zbritëse. Në krye të tij kemi cilin kompjuter ka zbuluar. Ne shfaqim menunë dhe zgjedhim të njëjtin lloj Mac që shohim më sipër, në rastin tim një iMac9,1.
 2. Këtu është e këshillueshme që të lini atë që është e shënuar si parazgjedhje, por ne gjithashtu mund të zgjedhim të patch-in e ndarjes së rikuperimit (nuk e rekomandoj sepse nuk funksionon për mua), sensorin e dritës së ambientit dhe përshtatësin Ethernet. Nëse nuk keni ndonjë nga ato, unë do të lë të kontrolluar vetëm kutinë e parë dhe të tretë.
 3. Tjetra, ne zgjedhim vëllimin ku do të instalohen arna. Volumi është disku i ngurtë ku kemi instaluar macOS Sierra.
 4. Në fund, ne klikojmë në "Patch" dhe presim.
 5. Kur të rifilloni, do të duhet të ndjekim vetëm hapat për të konfiguruar instalimin e ri.

Nëse preferoni, mund të shihni se si të instaloni macOS Sierra në një Mac të pambështetur në videon vijuese.

Dhe si mund ta azhurnoj macOS Sierra në Mac-in tim të pambështetur?

Epo, gjëja e parë që duhet të dini është se nuk mundeni nëse nuk merrni imazhin e një versioni më modern dhe kryeni të gjithë procesin nga e para, gjë që do të eliminonte të gjitha të dhënat, ose përdorni një version që do të ngarkohet në një server të palëve të treta. Nëse dëshironi të përdorni opsionin e dytë të opsioneve të mëparshme, duhet të shtoni vetëm disa hapa në procesin e mëparshëm:

 1. Ne hapim AUSEnabler.

azhurnim-makos-siera

 1. Ne klikojmë në «Kalo Katalogjet». Kjo do ta bëjë atë të mos kërkojë më azhurnime në serverat e Apple, nëse jo në një jo zyrtar. Nëse shkoni përpara, secili është përgjegjës për veprimet e tij.

azhurnoni-makot-siera-në-një-makina të pambështetur

 1. Dhe ne tashmë do ta kishim atë. Në fund, ne klikojmë në «OK». Tani duhet të presim që versioni i ri të ngarkohet në servera, gjë që mund të zgjasë disa orë ose disa ditë.

ndrysho-server-në-azhurnim

A keni arritur të instaloni macOS Sierra në një Mac të pambështetur?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jhonatan dijo

  dhe e kundërta?, Instaloni Mac OS X Mavercisk në një MacBook Pro Retina 2015?

 2.   Juan Carlos L dijo

  Nuk kam pasur sukses, ajo fillon ngarkesën me mollën dhe pastaj më jep një gabim nëse mund të më ndihmoni ta provoj në një macbook 2007 Thanks

 3.   dwlinuxero dijo

  Por a është kjo e ligjshme? Sepse për këtë ju instaloni një OS falas dhe ju ndaloni të komplikoni jetën tuaj sepse duke bërë këtë shumë ligjore nuk mendoj se do të them unë ose ju qëndroni me versionin ose Yosimite ose Capitan
  të fala

  1.    Carlos Zapata dijo

   Ah gati, unë instaloj një OS falas, në mënyrë që gjithçka të jetë e ligjshme dhe pastaj instaloj versionin më të fundit të kodit x (i disponueshëm vetëm për versionin 10.12 për momentin) për të bërë aplikacione për iOS dhe më pas me "OS" të bekuar që krijoj të certifikuar nga iTunes. öoooohhh pse nuk e vura më parë ...

 4.   Yeje dijo

  Dwlinuxero, çfarë po bën? Shumë i ligjshëm në jetë, ka gjithmonë një budalla që mendon se është më i drejtë se të tjerët dhe pastaj rezulton se ai është një demon i plotë, me të qenit në këtë forum ju tashmë po kërkoni të kapërceni rregullat e llogaritjes, nuk e di se çfarë ju bëni këtu, shkoni për ai me ajrin tuaj të mushkonjave të ngordhura ... që me siguri ju jeni një dreq përkulur ... nuk ju tërheq me atë ligjore këtë

 5.   JBartu dijo

  Kam një pyetje, për të parë nëse mund të sqaroheni.

  Kam instaluar versionin e parë të Sierra në vjeshtë kur ky opsion doli në fillim të MBP tim 2009. Ka pasur disa versione të mëvonshme, por unë kurrë nuk e kam kapërcyer azhurnimin për azhurnimin e sistemit. Disa javë më parë, unë azhurnova nga 0 në 10.12.4, tani 10.12.5 shfaqet në Dyqan ...?
  Nëse e kam kuptuar saktë postimin, nuk duhet ta anashkaloj këtë, vetëm llojin e butë iTunes dhe të tjerët, kështu që pyetja ime është si vijon:
  A mund të "azhurnoj" nga Dyqani apo duhet të bëj të njëjtën procedurë për të instaluar nga 0?

  Përshëndetje dhe faleminderit paraprakisht.

  1.    JBartu dijo

   Pablo ... ti kopil, unë tashmë iu përgjigja. Meqenëse shoh që ju nuk jeni më në këtë faqe në internet dhe administratorët e kësaj faqe nuk i kushtojnë vëmendje.

   Unë kam marrë rrezikun e azhurnimit nga Store në 10.12.5 në MBP tim në fillim të vitit 2009, pasi kam instaluar versionin 0 nga 10.12.4 me metodën për të mos mbështetur dhe pasi kam anashkaluar azhurnimin nga Store në .5.

   Rezultati ka qenë i kënaqshëm. Në rast se dikush e vë në dyshim.

   Përshëndetje!

 6.   Havier Guinot dijo

  Unë e kuptoj që në një Mac Pro 2.1 (2007) nuk është e mundur të azhurnohet në Sierra, pasi është një CPU e pambështetur, pasi Sierra do të kishte nevojë për Penryn. A është kështu? Faleminderit.

 7.   Mikersson dijo

  Unë kam një MacBook (13 inç, Alumini, në fund të vitit 2008)
  Unë përparoj në hapin 7 të procesit të instalimit:
  «7.-Nga njësitë që shohim, ne zgjedhim USB Bootable që do të ketë emrin e" OS X Base System ".»

  E jap të vazhdojë dhe më tregon simbolin NULL.

  Nuk zbulon disqet e mia të forta ose ndonjë gjë tjetër ..

  Sidoqoftë, unë kam riinstaluar "El Capitan" dy herë dhe nuk më jep asnjë problem.
  Sapo kam azhurnuar në Sierra, gjithçka është në rregull .. gjatë rindezjes nuk i zbuloi disqet e forta gjithsesi .. Unë heq dorë?

  Falënderim

 8.   Mauricio Castro dijo

  Unë boot kujtesën dhe kur filloj me alt për të filluar nga kujtesa nuk e zbulon kujtesën

 9.   Luis dijo

  Njerëz, OS Patcher nuk më lejon të zgjedh OS Sierra! Çfarë zgjatje duhet të ketë?

 10.   Imazhi i mbajtësit të vendit Miguel Barreda dijo

  A e di dikush nëse Sierra mund të instalohet në një MacPro 1.1 "modifikuar" (dmth. Një me firmware të ndryshuar) në 2.1?

 11.   Efren garcia dijo

  Na vjen keq që instalova sierra të lartë duke ndjekur këto hapa në iMac 9.1 tim (2009 herët - 20 ″) por kam një problem që USB nuk funksionon, nuk e di nëse dikush mund të më ndihmojë me këtë problem

 12.   Gonzalo dijo

  Përshëndetje, a ka ndonjë mënyrë që të kthehemi te Kapiteni? Kam instaluar sierrën e lartë që funksionon mirë, por kur kam provuar probleme me dash, a di dikush se si të kthehet?

 13.   domayto dijo

  Përshëndetje, unë kam një sistem imac8.1 me 10.6.8
  A mund ta azhurnoni këtë sistem dinosauri në një më të lartë, 10.10 të paktën ??
  Dikush mund të më ndihmojë.
  A e di dikush se kush mund ta bëjë atë?
  Ata gjithashtu më thanë që ju mund të ndryshoni diskun e brendshëm për një performancë më të mirë SSD.
  faleminderit, domayto