Inxhinierët e Apple refuzojnë të ndihmojnë FBI nëse kërkohet

Mollë-fbi

Telenovela FBI kundër Apple për të zhbllokuar një nga pajisjet e përdorura në sulmet e San Bernardino dhjetorin e kaluar, vazhdon të flitet. Qeveria Amerikane mbetet e përkushtuar në përpjekjen e saj dhe ju po përpiqeni të përdorni të gjitha mjetet ligjore në majë të gishtave tuaj, pavarësisht nga fakti se djemtë e Cupertino janë ende të vendosur të mos e zhbllokojnë pajisjen ose të krijojnë një program alternative që lejon qasjen në të nga një derë e pasme. Të fundit që ngritën zërin kanë qenë inxhinierët e Apple, inxhinierë të ngarkuar me zhvillimin e iOS.

Këta inxhinierë po shohin se si qeveria amerikane gjithnjë e më shumë po mbyll rrethin rreth Apple dhe se tjetri që do të kërkohet do të jenë ata. Por jo vetëm inxhinierët që po punojnë aktualisht në Apple, por inxhinierët që kanë punuar në të kaluarën për ata në Cupertino gjithashtu kanë ngritur zërin e tyre.

Disa janë punonjës të Apple që po diskutojnë se çfarë do të bëjnë nëse FBI i thërret ata që të përpiqen të hyjnë në pajisje. Shumë prej tyre pohojnë se pranimi i kërkesës do të prishë profesionalizmin e tyre. Punonjësit e tjerë, si inxhinierë ashtu edhe nëpunës dyqanesh, thonë se do të largohen nga puna nëse detyrohen të prekin sigurinë e një sistemi operativ që ka qenë kaq i vështirë për ta bërë atë të pathyeshëm.

Shtë e qartë se FBI do të vazhdojë të tërheqë të gjitha vargjet e mundshme për t'u përpjekur të bindë një punonjës ose do të tërheqë vargjet e nevojshme për të qenë në gjendje t'i bëjë djemtë e Cupertino të zhbllokojnë pajisjen përmes një mekanizmi ligjor. Problemi me FBI është se kjo histori filloi me kërkesën për të shkyçur një pajisje të vetme, por gjatë javëve, ka më shumë se një duzinë kërkesash që Apple ka marrë për ta zhbllokuar atë dhe që autoritetet të mund të hyjnë në përmbajtjen e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.