Këto janë disa nga funksionet që nuk do të jenë në Intel me macOS Monterey

Monterey

Apple njoftoi të hënën e kaluar disa nga karakteristikat që do të vijnë me versionin e ardhshëm të sistemit operativ të Apple për laptopë dhe desktop, të quajtur Monterey (me një r). Çfarë Apple nuk e përmendi gjatë prezantimit, është se disa nga këto funksione, kërkojnë një procesor M1.

Kjo do të thotë, ato nuk do të jenë në dispozicion në të gjithë ata Mac të menaxhuar nga një procesor Intel, pavarësisht nga sa kohë ka qenë në treg dhe duke përfshirë ato që Apple ende shet zyrtarisht përmes uebfaqes së saj dhe Apple Store.

Karakteristika ekskluzive Apple Silicon macOS Monterey

Karakteristika ekskluzive për kompjuterët e menaxhuar nga macOS Monterey që do të jenë të disponueshme vetëm në internet MacBook Air, 13-inç MacBook Pro, Mac Mini dhe iMac i ri shëndoshë:

 • Sfondet e paqarta të mënyrës së portretit në videot e FaceTime
 • Tekst i drejtpërdrejtë për të kopjuar dhe ngjitur, kërkuar ose përkthyer tekstin brenda fotove
 • Një glob 3D interaktiv në aplikacionin Maps
 • Harta më të hollësishme të qyteteve si San Francisco, Los Angeles, New York dhe London në aplikacionin Maps
 • Teksti në të folur në më shumë gjuhë, përfshirë Suedishten, Danishten, Norvegjishten dhe Finlandishten
 • Diktimi i tastierës në pajisje që kryen të gjithë përpunimin plotësisht jashtë linje
 • Diktim i pakufizuar i tastierës (më parë i kufizuar në 60 sekonda për shembull)

Apple nuk ka shpjeguar pse këto karakteristika nuk do të jenë të disponueshme në Mac që mundësohen nga procesorë Intel. Nëse marrim parasysh që Google Earth ofron qasje interaktive në glob në 3D si përmes uebit ashtu edhe përmes një aplikacioni, ne ne mund të marrim një ide të arsyeve të Apple për kufizimin e këtyre funksioneve.

Nëse fillon rruga e Apple për kalimin nga Intel në Apple Silicon duke kufizuar tiparet e reja te skuadrat me përpunuesit e tyre, po gabojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.