Kështu Steve Jobs varrosi Mac OS 9 në WWDC në 2002

Faltorja e Apple: Mac OSX Jaguar 10.2

Në WWDC në 2002, Steve Jobs filloi konferencën me funeralin e Mac OS 9 dhe jo vetëm që ai varrosi një sistem operativ që i dha vendin X në emrin e tij, ai varrosi një pjesë të familjes Mac OS që erdhi në Mac në 1999. Në këtë rast, është gjithashtu një rastësi që kjo varrim u krye mbajtur në qytetin e San Hoze, në Qendrën e Kongreseve, në Kaliforni. Të hënën, 6 maj 2002 në orën 10:00 pas orës lokale, CEO i Apple Steve Jobs u shfaq në skenë për të varrosur Mac OS 9 dhe i la vendin Mac OS X me këto fjalë: «Ashtë një kohë e shkëlqyeshme për të qenë një zhvillues Mac. Për t'i bërë zhvilluesit tanë edhe më të ngazëllyer sot, ne shikojmë paraprakisht versionin tonë të ardhshëm të OS për Mac, Mac OS X".

Edhe e leme videon për ata që duan ta shohin këtë moment në fjalën kryesore:

Sistemi i ri operativ ishte shumë më i qëndrueshëm dhe u ofronte përdoruesve veçori të reja interesante që ishin të shkëlqyera për kohën. Jobs, tregoi një kapërcim cilësor për sa i përket stabilitetit dhe karakteristikave të reja dhe gjithashtu kreu një larje të thellë të fytyrës në strategjinë e tij të marketingut për gjeneratat e ardhshme të Mac OS X. Me kalimin e kohës OS X ka qenë emri i versioneve të mëposhtme për Mac dhe ardhja e macOS Sierra vitin e kaluar ktheu shumë përdorues në të kaluarën. Tani është koha për të tashmen dhe në këtë WWDC të vitit 2017 nuk presim ndryshime të mëdha në atë që i referohet softuerit dhe as në emrin e të njëjtit që do të jetë macOS…. por mund të jetë një fjalim kryesor me shumë tundje të kokës në atë mbajtje mitike në të cilën vetë Jobs varrosi Mac OS 9.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.