Kjo është mënyra se si Apple ka ndryshuar në 5 vjet me Tim Cook në krye

Kjo është mënyra se si Apple ka ndryshuar në 5 vjet me Tim Cook në krye

Të mërkurën e kaluar ishte përvjetori i pestë i vdekjes së Steve Jobs, dhe megjithëse nuk duhet dhe nuk mund ta harrojmë këtë gjeni, ne nuk do të përqendrohemi tani në kujtesën e tij. Gjatë këtyre pesë viteve Apple është kapiten nga Tim Cook, i cili mori detyrën më 24 gusht 2011 me rekomandimin e vetë Steve Jobs për bordin e drejtorëve të kompanisë.

Kanë qenë pesë vjet në të cilat Apple ka ndryshuar shumë, megjithëse në një masë të madhe ka arritur të ruajë thelbin dhe filozofinë e saj. Tjetra ne do të shqyrtojmë pesë ndryshime të mëdha që ka pësuar kompania të bllokut, megjithëse tashmë ju paralajmëroj se ndoshta disa prej tyre nuk u pëlqejnë shumë. Nëse doni ta zbuloni, thjesht duhet të vazhdoni të lexoni.

Apple është kompania më e admiruar dhe më e vlerësuar në botë

Apple është "Marka më e vlerësuar në botë", ose të paktën kështu pretendon marka Interbrand në raportin e tij të fundit për njëqind firmat më të mira në botë.

Isshtë viti i katërt radhazi që Apple udhëheq këtë renditje (nga pesë që Tim Cook është në krye); Ajo është rritur me 5% krahasuar me vitin e kaluar dhe tejkalon firmat e tilla të rëndësishme si McDonalds, Amazon, Facebook ose Coca Cola.

Por Apple është gjithashtu marka më e admiruar në botë duke udhëhequr këtë renditje që revista prodhon çdo vit pasuri, e cila e konsideron atë në këtë mënyrë për shkak të "kapacitetit për inovacion, menaxhimit të njerëzve, përdorimit të aseteve sociale, shëndetit financiar dhe cilësisë së produkteve".

Lavdia nuk arrihet pa u penguar

Megjithëse Apple po përjeton periudhën e saj të shkëlqimit (të cilën do ta sqarojmë më poshtë), ajo nuk ka arritur këtu pa kapërcyer pengesat e çuditshme. Më e përfolura nën udhëheqjen e Cook ishte, pa dyshim, nisja e Hartave Apple.

Scott Forstall drejtoi ekipin e zhvillimit të Apple Maps

Scott Forstall drejtoi ekipin e zhvillimit të Apple Maps

Pasaktësia e Apple Maps bëri që kokat të rrotulloheshin dhe Cook duhej të pranonte përgjegjësinë. Madje u kërkoi falje përdoruesve dhe në një letër të hapur të rekomanduar duke përdorur Google Maps, diçka e habitshme. Me këtë, Cook ishte në gjendje të tregonte se ai është i aftë të marrë pjesën e tij dhe se pulsi i tij nuk dridhet kur kërkon falje.

“Në Apple, ne përpiqemi të bëjmë produkte të klasit botëror që ofrojnë përvojën më të mirë të mundshme për klientët tanë. Me fillimin e hartave tona të reja, ne i munguam këtij angazhimi. Na vjen shumë keq për zhgënjimin që u shkaktoi klientëve tanë dhe po bëjmë gjithçka që mundemi për të përmirësuar Hartat […] Ose përdorim hartat nga Google o Nokia duke shkuar në faqet e internetit dhe duke krijuar një ikonë në ekranin kryesor, ”tha Cook në atë letër

Drejtues i të drejtave shoqërore

Por në këto 5 vjet Cook gjithashtu ka provuar të jetë një mbrojtës i fortë i të drejtave shoqërore dhe ai nuk ka hezituar të përballet publikisht me FBI-në duke mbrojtur të drejtën e privatësisë që u përshkrua si e drejtë njerëzore në një intervistë me radion publike të Shteteve të Bashkuara, NPR.

Por Apple është përmirësuar edhe në fusha të tjera. Angazhimi juaj për të mjedis po rritet, është përmirësuar kushtet e punës të punëtorëve të saj dhe monitoron nga afër kushtet e punës së punonjësve të partnerëve të saj. Cook dhe Apple janë bërë gjithashtu mbrojtës të fortë të barazia e gjinive, racave, orientimi seksual, etj.. Sigurisht, ka intensifikuar mbështetjen e saj në luftën kundër AIDS-it dhe ka kanalizuar fushatat e ndihmës përballë katastrofave natyrore siç është tërmeti në Itali dhe përballë dramave njerëzore siç është imigrimi në Evropë.

E gjithë kjo ka bërë që Apple të konsiderohet si një nga 10 kompanitë me reputacionin më të mirë për angazhimin e tyre shoqëror sipas Reputacioni i reputacionit.

Produkte të reja, risi e dyshimtë dhe kthim mbrapa

Ne thamë që Apple po përjeton një kohë me shkëlqim, por 2016 nuk është viti i tij më i mirë. Për herë të parë që nga viti 2013 të ardhurat dhe fitimet e tyre janë ulur, kryesisht për shkak të rënies së shitjeve të iPhone. Edhe ashtu, në pesë vjet ajo ka dyfishuar të ardhurat e saj dhe është kompania më e listuar në botë.

Me Tim Cook ne kemi qenë dëshmitarë të lindjes së një kategorie të re produkti, Apple Watch. Por e vërteta është se ora inteligjente ishte shpikur tashmë. IPhones janë rritur në madhësi dhe azhurnime, ashtu si iPad dhe Apple TV është transformuar. Akoma, dhe Përkundër faktit se shpenzimet e R&D janë ngritur në qiell në epokën e Cook, ekziston një ndjenjë pak a shumë e përhapur e mungesës së inovacionit, veçanërisht i akuzuar me iPhone 7 të ri.

Elitizmi

Dhe kjo është ajo që shumë prej jush nuk do të pëlqejë, dhe ky është një mendim thellësisht personal. Gjatë udhëheqjes së Tim Cook, Apple ka kaluar nga ekskluziviteti në elitizëm. Çmimet e produkteve të tyre nuk bëjnë gjë tjetër veçse rriten vit pas viti, në shumë raste, pa ndonjë arsye të justifikuar. Disa përmirësime shërbejnë për të rritur çmimin disa qindra euro. Ndonjëherë duket se çmimet vendosen rastësisht, duke çuar në situata "absurde" të tilla si një iPad Mini 4 që është i njëjti çmim me një iPad Air 2.

ora e mollës

Shembulli i shkëlqyeshëm i këtij elitizmi kemi në Apple Watch, me një fushatë të tërë marketingu që u dha më shumë rëndësi atyre modeleve 18000 euro që praktikisht askush nuk i blen, duke u shoqëruar me marka të modës së lartë dhe institucione, dhe çmime të larta. Po, mund ta blini, ose jo, por imazhi i transmetuar është ai që është.

Kjo është pika e dobët e epokës së Tim Cook, dhe ajo ka filluar të reflektohet në shitjet e kompanisë. Nën Jobs, Apple nuk ishte i lirë, por nuk ishte elitist.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Carlos dijo

    Pajtohem plotësisht, është bërë shumë progres në marzhet e fitimit dhe si kompani është ajo që është, por vizioni i Tim dhe të afërmve të tij është vetëm se, më shumë sesa inovacion, ka një mungesë të asaj prekjeje që kishin pajisjet kur përdorët ata sot, ju ndiheni më shumë pajisje më shumë në tregun e nivelit të lartë në të cilin ndryshimi më i madh është tregu që ata marrin se përvoja e përdoruesit që perceptohej më parë dhe edhe pse marketingu ishte gjithmonë pjesë e Apple është shumë larg nga ato ditë të reklamave i shtatit si ai portreti që kritikoi 1984-ën.