Vendosni Touch Bar për Safari në macOS

Disa ditë më parë ju thamë se si të konfiguroni shiritin e veglave Safari për macOS për ta bërë atë më shumë sipas nevojave tona dhe për të fituar produktivitet në ditët tona. Përveç kësaj veçorie, në MacBook Pro me Touch Bar, është e mundur të konfiguroni këtë shirit dixhital të Apple, për të fituar edhe një herë produktivitetin.

Na mungojnë më shumë opsione të personalizimit në Touch Bar, por edhe kështu, në kombinim me personalizimin e shiritit të menusë, ne kursejmë kohë në ato procese që kryejmë në mënyrë të përsëritur gjatë ditës. Le të shohim se si e përdorim dhe konfigurojmë atë. 

 1. hap Safari. 
 2. Pastaj, në krye, gjeni dhe klikoni mbi ekrannë krye të shiritit të menusë.
 3. Tani, zgjidhni opsionin Personalizo shiritin e prekjes ... 
 4. Tani shfaqet një ekran i tejdukshëm ku do të na tregojë opsionet në dispozicion. 
 5. Shtypni një element që dëshironi të përfshini dhe tërhiqeni atë poshtë, drejt Shiritit të PrekjesNëse dëshironi të vendosni një element të ri midis dy elementëve aktualë, kur vendoseni në mes, ikonat ndahen për të lënë hapësirë ​​dhe për të qenë në gjendje ta lëshoni atë.

Mund të gjejmë funksione të ndryshme, midis tyre:

 • Shtoni këtë faqe tek shënuesit.
 • Aktivizoni direkt mënyra e lexuesit, pa shkuar në shiritin e adresës.
 • Diçka e ngjashme me butonin "për të ndarë", për të qenë më të arritshëm.
 • Opsioni për të parë një miniaturë të skedave që kemi hapur është i disponueshëm me funksionin: Përmbledhje e skedave.
 • Hap një Tab i ri.
 • Shko te rekord
 • Aktivizo ose çaktivizo shirita të preferuarave, i cili do të shfaqet poshtë shiritit të adresës.
 • Aktivizo automatikisht mbushje automatike.
 • Shkoni direkt në sidebar, ku ndodhen historia dhe shënuesit.
 • Aktivizoni inspektor në internet

Vlen të aktivizoni dhe çaktivizoni disa funksione derisa të shihni se cilat do të kurseni kohë në jetën tuaj të përditshme dhe gjithashtu, shtrydhni të gjitha mundësitë që ju ofron një Mac. keni shiritin e paracaktuar në dispozicion që mund të vendosim dhe do të shkatërrojë të gjitha modifikimet që kemi bërë.

Ne vetëm shpresojmë që Apple ta zbatojë këtë veçori në më shumë aplikacione në versionet pasuese të macOS. Le të shohim nëse Mojave na sjell një surprizë të minutës së fundit në këtë drejtim!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.