Kontrolloni statusin e RAM tuaj me Memtest

Memtest-0

Si ju kohët e fundit keni azhurnuar RAM-in tuaj i Mac-it tuaj ose thjesht vuani nga ngrirja ose reboot e papritur, nuk do të dëmtonte të zbulonit nëse faji është në memorjen e re të instaluar ose thjesht e dini se problemi qëndron diku tjetër. Për këtë, asgjë më mirë sesa një program që kryen një provë të tij, duke e bërë atë të funksionojë për të parë nëse dështon në çdo kohë dhe kështu e konfirmon atë.

Në të vërtetë ky program nuk është një aplikacion si i tillë që ne mund ta lëshojmë nga dosja jonë e aplikacioneve por është transferuar nga UNIX dhe do të duhet të përdorim terminalin në mënyrë që të fillojë prova.

Paketa instalon disa skedarë në rrugën usr / bin dhe pasi të kemi hapur terminalin mund ta lëshojmë duke përdorur komandën:

memtest të gjitha NUM

Këtu NUM i referohet numrit të herë që duam të kryhet prova, Meqenëse sa më shumë pasime të bëjë, aq më shumë ka të ngjarë që nëse RAM-i juaj është në gjendje të dobët do të shfaqet dështimi, në këtë mënyrë ne do të zëvendësojmë NUM me një vlerë numerike, normalisht do të ishte 2 për të kryer dy pasime. Nëse e lëmë pa vlerë, ajo do të kryejë pasime të pafundme derisa të ndalojmë veprimin me Ctrl + C

Personalisht, unë e kam përdorur këtë program sepse kam zgjeruar RAM-in e iMac kur e bleva, megjithatë, ndërkohë kam vuajtur disa gabime të çuditshme në Safari dhe që pas disa kontrolleve paraprake në fund për të përjashtuar probleme më serioze Unë e kam kaluar testin me rezultate negative, kështu që unë tashmë e di me siguri se nuk është faji i RAM. Me pak fjalë, më duket një sukses për ta instaluar pasi që për shkak të madhësisë së tij prej vetëm disa kilobajt dhe thjeshtësisë së hyrjes në terminal dhe lëshimit të tij me një komandë, rekomandohet shumë në raste dyshimi dhe nuk dëmton kurrë të kesh një mjet për testimin me dorë.

Më shumë informacion - Monitoroni aktivitetin e rrjetit në Mac tuaj me një komandë

Shkarkim - Memtest


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   LIDHJA E BROR dijo

    lidh poshtë