Krijoni dhe ngarkoni librat tuaj në Apple Books me iBooks Author

Me fillimin e macOS Mojave dhe iOS 12, kompania me bazë në Cupertino u quajt dyqani i librave të kompanisë në Apple Books në vend të iBooks siç e dinim deri më tani në të gjitha platformat. Tani, Apple Books na ofron një dizajn shumë të ngjashëm me atë që mund ta gjejmë në Mac Apple Store gjithashtu i rinovuar.

Apple e vë në dispozicion të çdo përdoruesi aplikacionin iBooks Author (me sa duket emri do të ndryshojë në të ardhmen), një aplikacion me të cilin mund të krijoni libra duke përdorur shumëllojshmërinë e gjerë të shablloneve që na vë në dispozicion modele ku thjesht duhet të shtojmë tekstin dhe imazhet që kërcejnë thjesht duke zvarritur dhe rënë.

Përveç kësaj, jo vetëm që na lejon të krijojmë libra me imazhe dhe tekst, por gjithashtu, ne mundemi krijoni libra interaktivë Multi-Touch falë shumëllojshmërisë së gjerë të miniaplikacioneve që na vë në dispozicion. Kur krijojmë iBooks, ne mund të shtojmë video, grafikë, tabela, skedarë multimedia, galeri fotografish ...

Siç pritej, edhe pse e dimë se si është Apple, është e habitshme që ne mundemi importoni direkt kapituj nga Pages ose Microsoft. Para se t'i ngarkojmë në platformë, ne mund të shohim paraprakisht librat përmes iPhone, iPad ose Mac për të parë se si duken. Kur e ngarkojmë atë në platformë, ne gjithashtu mund të zgjedhim nëse duam që ajo të jetë në dispozicion për shkarkim falas ose për një tarifë.

Pasi të kemi krijuar librin, mundemi eksportojeni atë në platformën arsimore të Apple, iTunes U ose ndani atë drejtpërdrejt me kë të duam, në formatin origjinal ose në formatin PDF. Për të përdorur iBooks Author, duhet të kemi të instaluar macOS 10.11.

iBooks Autori është në dispozicion për tu shkarkuar plotësisht falas përmes lidhjes që lë në fund të këtij artikulli.

Aplikacioni nuk është më i disponueshëm në App Store

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.