Ku është menaxheri i detyrave?

Monitor X i Aktivitetit OS X

Një nga mjetet që përdoruesit e Mac përdorin zakonisht është Monitor X i Aktivitetit OS X. Shumë nga përdoruesit që vijnë në OS X vijnë nga Windows dhe ky mjet është ai që mund ta krahasojmë me "Task Manager" të mirënjohur dhe të përdorur gjerësisht që është i integruar në sistemin operativ Windows. Po, bëhet fjalë për të qenë në gjendje të shohim përdorimin e makinës sonë për sa i përket pajisjes së brendshme: përqindjet e përdorimit të CPU-së, Kujtesës, Energjisë, Diskut dhe Rrjetit.

Kur flasim për Monitorin e Aktivitetit në OS X flasim për të pasur kontroll mbi proceset tona në Mac dhe kjo është padyshim shumë interesante për disa përdorues. Me pak fjalë, dhe për të gjithë ne që kemi përdorur Windows për shumë vite, është ajo që do të vinte të ishte Menaxher i Detyrave që lançohet kur kryejmë kombinimin "Ctrl + Alt + Del", por në Mac OS X quhet Monitor i Aktivitetit dhe është i lehtë për tu nisur pasi ka aplikacionin e vet brenda Launchpad-it tonë, i cili na lejon ta lëshojmë nga Launchpad vetë, nga Spotlight apo edhe nga Finder në dosjen Applications. Ne do të shohim më shumë detaje rreth këtij Monitoruesi të Aktivitetit dhe trukeve të vogla që fsheh.

Si të hapni Monitorin e Aktivitetit

Ikona e monitorit të aktivitetit

Epo, nëse keni ardhur deri këtu, kjo është për shkak se thjesht doni të dini të gjitha të dhënat e konsumit të Mac-it tuaj të ri. Unë tashmë e përmenda në fillim që kemi mundësi të ndryshme për të hapur këtë Monitor të Aktivitetit, por gjëja më e mirë nëse po shkojmë për ta përdorur atë shumë dhe për të bërë një qasje më të lehtë, ajo që ju këshillojmë është që të mbani Monitorin e Aktivitetit tuaj në një vend të arritshëm për të parë të dhënat dhe proceset në çdo kohë. Kjo është shumë e thjeshtë për tu bërë dhe ju duhet të përdorni vetëm nga tuajat Launchpad> Dosja e të tjerëve> Monitoro aktivitetin dhe tërhiqe aplikacionin në bankën e të akuzuarve.

Mund të përdorni edhe monitorin e aktivitetit duke përdorur Spotlight ose brenda dosjes Applications> Utilities. Ndonjë prej tre metodave funksionon për ju.

Në këtë mënyrë Monitori i Aktivitetit do të ankorohet në Dock dhe ju nuk do të keni më qasje nga Launchpad, Spotlight ose Finder, do të jetë direkt me një klik larg dhe do të kemi qasje shumë më të shpejtë dhe më të lehtë kur të ulemi para Mac. na lejon të përdorim "opsionet më të fshehura" të këtij Monitorimi të Aktivitetit që do të shohim në seksionin tjetër.

Informacione për menaxherin e detyrave në Mac

Kjo është padyshim arsyeja për këtë artikull. Ne do të shohim secilin nga detajet që na ofron Monitoruesi i Aktivitetit dhe për këtë ne do të respektojmë renditjen e skedave që shfaqen në këtë mjet të dobishëm OS X. Ne gjithashtu kemi një buton me një «Unë» që na ofron informacion mbi procesin shpejt dhe ingranazh unazor (tip rregullimi) në pjesën e sipërme që na ofron opsionet e: marrjes së mostrave nga procesi, ekzekutimi i espindump, ekzekutimi i diagnostikimit të sistemit dhe të tjerët.

Pjesë e këtyre opsioneve të fshehura për të cilat kemi folur në fillim të artikullit janë mundësia e lënies së ikonës së dokut të shtypur, ne mund të modifikojmë pamjen e saj dhe të shtojmë një dritare në menunë e aplikacioneve ku do të shfaqet grafiku i përdorimit. Për të modifikuar ikonën e aplikacionit dhe për të parë proceset direkt duhet thjesht mbani të shtypur ikonën dok> ikonën Dock dhe zgjidhni atë që duam të monitorojmë ne te njejten.

CPU

Monitor aktiviteti i CPU

Kjo së bashku me Memoria është padyshim pjesa më e përdorur nga unë dhe ajo që na tregon është përqindja e përdorimit të secilit dhe secilit prej aplikacioneve që ekzekutohen. Brenda secilit prej aplikacioneve ne mund të kryejmë detyra të ndryshme të tilla si mbyllja e procesit, dërgimi i komandave dhe më shumë. Brenda opsionit CPU kemi në dispozicion të dhëna të ndryshme: Përqindja e CPU-së së përdorur nga secili aplikacion, koha e CPU-së së fijeve, Aktivizimi pas pasivitetit, PID dhe përdoruesi që po ekzekuton atë aplikacion në makinë.

Kujtim

Monitoroni kujtesën në OS X

Brenda opsionit Memory mund të shohim të dhëna të ndryshme dhe interesante: kujtesën që përdor secili proces, memoria e kompresuar, Threads, Portet, PID (është numri identifikues i procesit) dhe përdoruesi i cili po kryen këto procese.

pushtet

Monitor elektrik në OS X

Kjo është padyshim një pikë tjetër që duhet të merret parasysh nëse përdorim një MacBook pasi na ofron atë konsumi i secilit prej proceseve që kemi pasuri në Mac. Kjo skedë Energji na ofron të dhëna të ndryshme si: ndikimi i energjisë në proces, ndikimi mesatar i energjisë, pavarësisht nëse përdor App App (App Nap është një tipar i ri që mbërriti në OS X Mavericks dhe automatikisht zvogëlon burimet e sistemit në disa aplikacione që nuk përdoren aktualisht), Parandalon hyrjen në punë dhe përdoruesit.

Disko

Monitoroni përdorimin e diskut të ngurtë në Mac

Di gishtin se çfarë po gjeneron Të lexuarit dhe të shkruarit është gjithnjë e më e rëndësishme për shkak të nxitimit të SSD-ve aktuale. Këta disqe përmbajnë memorie Flash dhe sigurisht që janë dy herë më të shpejtë se disqet HDD, por ato gjithashtu "fishken më shpejt" sa më shumë që lexojnë dhe shkruajnë. Në opsionin Disk të Monitorit të Aktivitetit do të shohim: Bytes të shkruara, Bytes të lexuara, klasën, PID dhe përdoruesin e procesit.

e kuqe

Aktiviteti i rrjetit në OS X

Kjo është skeda e fundit e ofruar nga ky Monitor i Aktivitetit i plotë në OS X. Në të gjejmë të gjitha të dhënat që i referohen lundrimit të pajisjeve tona dhe mund të shohim detaje të ndryshme të secilit proces: Bytes të dërguara dhe Bytes të marra, Paketat e dërguara dhe Paketat e marra dhe PID.

Në fund të fundit bëhet fjalë për merrni informacione për të gjitha proceset që Mac ynë kryen duke përfshirë ato të Rrjetit dhe të jetë në gjendje t'i mbyllë ato ose të vërejë përqindjet e përdorura nga disa aplikacione dhe procese në Mac tonë. Gjithashtu, duke pasur mundësinë për të modifikuar ikonën e dokut për të parë detajet e Monitorit të Aktivitetit në të vërtetë koha është e mirë për të zbuluar anomali ose konsumime të çuditshme. Gjithashtu të kesh gjithçka me një grafik në dritare vetë lehtëson detajet e të gjitha pikave.

Me siguri ky Monitor i Aktivitetit na e bën më të lehtë për të zbuluar një proces për të cilin ne ishim të shqetësuar dhe gjithashtu opsionin që na lejon ta mbyllim atë direkt nga atje, çfarëdo e bën punën më të lehtë për përdoruesin. Nga ana tjetër, me siguri më shumë se një nga përdoruesit që vijnë nga sistemi operativ Windows është mësuar të kryejë kombinimin e tastave Ctrl + Alt + Del për të parë Task Manager dhe natyrisht në Mac OS X ky opsion nuk ekziston.

Ajo që është e qartë është se nëse vini nga Windows, duhet të harroni për menaxherin klasik të detyrave pasi që në Mac quhet "Monitor i Aktivitetit". Sa më shpejt që të mësoheni aq më mirë, pasi kjo do t’ju ​​kursejë kohë në kërkim të një aplikacioni që nuk ekziston në MacOS.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar dijo

  si gjithmone mac e ben me mire se windows

  1.    tomaso4 dijo

   Erm Jo

 2.   Alejandra Solorzano M. dijo

  Përshëndetje, kam nevojë për ndihmë, nuk di si t'i gjej këto dy opsione të sistemit operativ mac. Kam nevojë për ndihmë. A mund të më ndihmoni? Më duhet për të enjten, faleminderit ... isshtë:

  Menaxhimi i pajisjes Mac
  Menaxhimi i skedarit

 3.   madison dijo

  Më duhen se cilët janë administratorët e sjell mac