Lufta midis Apple dhe Nuvia vazhdon

Krijuesit e Nuvia padisin Apple

Lufta në Gjykatat që Apple dhe themeluesit e Nuvia po bëjnë nuk duket të përmirësohet. Ndryshe nga situata është përkeqësuar midis dy kompanive. Anëtarët themelues të kompanisë së re ishin ish-punonjës të Apple dhe ndërsa kjo mund të ishte gjithmonë e mirë, këtë herë nuk po përfiton asnjëri prej tyre.

Ish punonjësit akuzojnë Apple për konkurrencë të padrejtë, por jo në fushën e teknologjisë nëse jo, në një nga artet më të vjetra të specieve njerëzore: Tradhëti dhe lojë e padrejtë.

Anëtarët e Nuvia denoncojnë se Apple po përpiqet të mbajë stafin e tyre

E gjithë telenovela fillon me procesin gjyqësor të Apple kundër themeluesve të kompanisë së re, Nuvia, krijuar nga ish anëtarët e Apple. Thelbi i procesit gjyqësor ishte drejtuar kundër Gerard Williams III për themelimin e kompanisë së tij të re ndërsa ishte ende duke punuar në Apple.

Zoti Williams luftoi përsëri Apple duke u mbrojtur në gjykatë, megjithatë, ata ranë dakord me Apple dhe proceset gjyqësore mund të vazhdonin. Gjykatësi sqaroi se ligji i Kalifornisë nuk lejon një punonjës të "planifikojë dhe të përgatitet për të krijuar një biznes konkurrues para përfundimit nëse punonjësi e bën këtë në kohën e punëdhënësit dhe me burimet e punëdhënësit".

Tani për tani jemi në një pikë ku marrëdhëniet midis dy kompanive, larg përmirësimit, duket se po errësohen dhe errësohen. E gjithë kjo sepse Williams tani pretendon se Apple ka filluar fushatën e saj anti-konkurruese kundër tij. Personi i ngarkuar me Nuvia nëfirma që Apple e kishte kërcënuar kompaninë që të mos rekrutonte inxhinierë të Apple. Por gjëja më e keqe është se ai akuzon kompaninë kaliforniane se është përpjekur të punësojë bashkëthemeluesin e kompanisë, John Bruno.

Ne do të shohim se si përfundon kjo telenovelë e akuzave të ndërsjella midis dy kompanive. Apple duket se për shkak të kërkesave që ka, mund të mos luajë gjithmonë e drejtë. Ne do të jemi vigjilentë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.