A nuk po sinkronizohet Mac juaj si duhet me iCloud?… Ne ju japim zgjidhjen

Problemet e sinkronizimit të ICloud-0Me kalimin e kohës, aite shumica e përdoruesve të Mac ose iOS Ata përfundojnë duke grumbulluar pajisje të ndryshme, qoftë Mac i tyre aktual apo një ndihmës, iPhone, iPad apo edhe një version i vjetër i këtij që kanë tani që po përdoret ende nga dikush tjetër brenda rrethit të tyre personal.

Çfarëdo që të jetë, ju ndoshta dëshironi që gjithçka të jetë e rregullt dhe gjithçka në faqen e saj dhe nëse po përdorni iCloud ndonjëherë gjërat shkojnë keq në mënyrë misterioze. Këtu janë disa veprime të listës kontrolluese me një listë kontrolli të lehtë për t'u përdorur për të zbuluar se çfarë nuk shkon:

paralajmërim-mbyllje-zhurmë

Problemi më i mundshëm i Apple

Para së gjithash, natyrisht, duhet të siguroheni që problemi është i kufizuar në iCloudMeqenëse Mac-i juaj mund të jetë në gjendje të bëjë detyra të tjera në internet me sukses dhe iPhone juaj ende ngarkon faqet e internetit dhe merr postë jo iCloud. Në këtë mënyrë, duke i flakur këto probleme që nga fillimi, mund të kalojmë te zgjidhjet e problemeve reale.

Normalisht dhe megjithëse tingëllon si një klishe tipike, Mbështetja Teknike gjithmonë jepebe kontrolloni aspektet më themelore siç janë A është në prizë? ose provoni ta rindizni atë. Forshtë për këtë arsye që gjëja e parë që do të bëjmë është të kontrollojmë faqen e mbështetjes së Apple për të parë nëse iCloud ka pasur një incident dhe nuk po punon në atë kohë, diçka që megjithëse është e dukshme zakonisht e harrojmë me humbjen e kohës dhe burimeve që mundohen për të zgjidhur diçka që nuk është në duart tona.

Nëse gjithçka është e saktë, ne do të shkojmë në kontrollin e dytë ... verifikoni nëse sinkronizimi i iCloud është i aktivizuar dhe po përdorni llogarinë e saktë përmes kësaj rruge:

Mac (OS X Yosemite): > Preferencat e sistemit> iCloud: Sigurohuni që kutitë në të djathtë të jenë të zgjedhura.
iOS 8: Cilësimet> iCloud> gjithashtu kontrolloni që kutitë të jenë të zgjedhura.

 

 

Koha dhe data e pasaktë

Ne gjithashtu duhet të sigurohemi që pajisjet po sinkronizojnë automatikisht datën dhe kohën, pasi nganjëherë vulat kohore nuk përputhen dhe mund të shkaktojnë probleme sinkronizimi.

Mac (OS X Yosemite): > Preferencat e Sistemit> Data dhe Koha
Në iOS 8: Cilësimet> Të përgjithshme> Data dhe ora

Rivendosni cilësimet e llogarisë

Nëse gjithçka tjetër dështon, ne do të duhet të dalim vetëm nga iCloud, të mbyllim llogarinë, rinisni kompjuterin dhe hyni përsëri për të parë nëse ai hyn në fuqi edhe në rastet më ekstreme duke tërhequr një kopje rezervë apo edhe një format të plotë në varësi të ashpërsisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ruben Alfredo dijo

  Mirëmëngjes, e marr këtë mesazh kur dua të konfiguroj llogarinë iCloud, «Kjo ID e mollës është e vlefshme, por nuk korrespondon me një llogari iCloud.

 2.   Jose Guillermo dijo

  Kjo funksionoi për mua, dhe unë dërgoj një kod në telefonin tim për t'u futur. pasi që unë kam aktiv të ardhurat në dy hapa për sigurinë.

  Unë kisha problemin që në Mojave, opsioni iCloud u shfaq i bllokuar dhe nuk u azhurnua.
  mënyra për ta zgjidhur ishte si më poshtë:

  - Dil nga iCloud në kompjuterin tim.
  - pastaj shkoni në iCloud në internet / futni opsionin: menaxhoni id të mollës dhe futni.
  - Pastaj në pjesën e pajisjeve të lidhura, fshini pajisjen që ka problemin.
  - pastaj kthehuni te iCloud në Mac dhe hyni përsëri.

 3.   Viktor Palacios dijo

  Faleminderit, punoi për mua për të kontrolluar datën / orën.

 4.   Babil dijo

  Problemi im është që kur ruaj një dosje me disa nivele të nën-dosjeve në drive icloud, skedarët përfundimtarë, ato që janë më të ulëta në nën-dosjet, marr dublikata. Kopjon ato dy herë. Dhe jo dosjet ose nën-dosjet.

bool (e vërtetë)