Një Mac me një Sim? Apple e ka patentuar atë

Patenta Sim Mac

(USPTO) i cili është përgjegjës për Patentat dhe Markat Tregtare në Shtetet e Bashkuara, i dha Apple një të re patentë që duket se pranon një pretendim që përdoruesit kanë kërkuar për një kohë të gjatë midis pronarëve të MacBook, mungesa e lidhjes celulare të integruar në Mac. Nën titull «Pajisja elektronike me antena të zgavrës së tytës dyfishe», u prezantua fillimisht në tremujorin e dytë të vitit 2015, shpikja përshkruan përdorimin e qarqeve pa tel për të dhëna të lëvizshme, përmes strukturave të antenës që nuk janë të pranishme në MacBooks aktual.

sim mac

Një qark i shtypur fleksibël mund të formohet midis zgavrave të antenave, shkruan Apple.

Çdo antenë mund të ketë një fund të parë ngjitur me njërën nga menteshat, dhe një fund të dytë ngjitur me qarkun e shtypur fleksibël. Përveç qarqeve ekzistuese të lidhjes Wi-Fi, ky mund të jetë një hap i shkëlqyeshëm për të shmangur nevojën e varësisë nga një lidhje e tillë dhe personalisht varet nga lidhja juaj kudo. Megjithëse tashmë e dimë që mund të lidhemi me Mac-in tonë, me lidhjen tonë iPhone.

Disa nga shembujt e përmendur përfshijnë (NFC) komunikimet për pagesa mobile, komunikimet pa tel në 60 GHz, komunikimet pa tel bazuar në komunikimet satelitore të navigimit edhe me shume. Patenta e re u dha kreditë inxhinierëve të Apple Jerzy Guberman, Qingxiang Li dhe Mattia Pascolini si shpikësit e saj.

Një analist i respektuar ka pohuar se Apple mund të ridizenjojë MacBook Pro i këtij viti, dhe zëvendësoni çelësat e funksionit fizik të fletores me një Shirit i ndjeshëm në prekje OLED.

BurimUSPTO


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar dijo

  I ka kapur vonë për këtë, vite më parë MacBook duhej të kishte një port të kartës SIM

  1.    Jezusi Arjona Montalvo dijo

   Unë mendoj se njëjtë si Oskari juaj, a duhet Apple të vërë më parë.