macOS 12 mund të quhet "Mamut" ose "Monterrey"

Monterey

A macOS Big Sur atij i ka mbetur pak për tu rrëzuar nga froni. Teknologjia përparon me një ritëm të furishëm. Ajo që është e re sot do të vjetërohet brenda katër ditësh. Dhe e njëjta gjë vlen për versionet macOS. Mbretërimi i tij zgjat saktësisht një vit.

Javën e ardhshme fillon WWDC e vitit 2021, ku Apple do të paraqesë versionin e ri macOS 12. Dhe tashmë ka disa të dhëna për emrin që do t'i jepet krijesës. mund të jetë "vigan"Ose"Monterrey« Le të shohim arsyen për këto dy pseudonime.

Çdo vit Apple fillon azhurnimin e saj të ri macOS, dhe përveç identifikimit të vetes me numrin e versionit (tjetri do të jetë 12) kompania gjithashtu e "pagëzon" atë me një emër kodi. Çuditërisht, kjo ndodh vetëm me softuerin e Macs.

nga 2013, versionet macOS janë emëruar pas vendeve të njohura në Kaliforni. Deri më tani, kemi pasur: Mavericks, Yosemite, El Capitan, Sierra, High Sierra, Mojave, Catalina dhe Big Sur. Dhe kemi sugjerime se si mund të quhet tjetri. Gjatë vitit të kaluar, Apple ka rinovuar dhe braktisur disa emra tregtarë që mund të na tregojnë se si do të quhet macOS 12.

Apple regjistroi disa emra rreth vitit 2013 dhe 2014 përmes ndërmarrjeve "front" kur filloi të përdorë vendet e Kalifornisë për të MacOS. Yosemite, Sierra, El Capitan dhe Big Sur u përfshinë në të njëjtën grup të markave tregtare. Emra si "Diablo", "Condor", "Tiburon", "Farallon", "Miramar", "Rincón", "Pacific", "Secuoya", "Shasta", "Grizzly", "Skyline" dhe "Redtail" gjithashtu ishin përfshirë, por regjistrimi i tyre i biznesit me sa duket nuk është rinovuar nga Apple.

"Mammoth" dhe "Monterey" janë regjistruar komercialisht nga Apple

Monterrey Mammoth

Gadishulli Monterey ose Ski Resorti Mamut mund të jenë emri tjetër për macOS 12.

Por kuriozisht, Apple ka rinovuar dy nga ata emra komercialë për t'i përdorur ato si emrin e një sistemi kompjuterik. Këta dy emra janë "Mamut" dhe "Monterrey" (fillimisht, "vigan»Y«Monterey").

"Mammoth" sapo është rinovuar nga Apple në 29 Prill të këtij viti. Nameshtë emri më i azhurnuar në portofolin e Apple. Me sa duket Cupertinos e kanë zgjedhur atë për të përfaqësuar Mammoth Lakes, California. Liqenet Mammoth është një vendpushim skish ndodhet pranë një liqeni të bukur në Malet Sierra, jo shumë larg Yosemite. Me siguri më shumë se një menaxher i ndërmarrjes skitë zakonisht atje.

Emri tjetër i mundshëm, "Monterey", u rinovua më 29 dhjetor 2020. Përveç se është emri i një qyteti, ai është edhe emri i gadishullit, ku në jug të tij, ndodhet bregu i "Big Sur" . Kështu që mund të duket kështu macOS Monterey do të ishte një zgjatim i macOS Big Sur. Të hënën do të lëmë dyshime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.