macOS 13.1 në dispozicion për të gjithë përdoruesit

MacOS 13.1

Meqenëse tashmë po përparonim javën e kaluar për të parë të lëshuar macOS 13.1 RC, nuk ka pasur asnjë pengesë në këtë drejtim dhe Apple sapo u lëshua pak më parë MacOS 13.1 për të gjithë përdoruesit që zotërojnë një Mac të pajtueshëm me macOS 13.

Përditësimi i parë i madh i macOS 13 që na sjell aplikacionin e ri freeform dhe kriptimi nga fundi në fund për disa aplikacione iCloud si risi kryesore. Pra, mos merrni shumë kohë për të përditësuar Mac-in tuaj.

Përditësimet e pasdites në Cupertino. Lëshuar disa orë më parë iOS 16.2, iPad 16.2, tvOS 16.2, watchOS 9.2 dhe macOS 13.1. Dhe për pajisjet pak më të vjetra, ajo ka lëshuar gjithashtu iOS 15.7.2, iPadOS 15.7.2, macOS Monterey 12.6.2 dhe macOS Big Sur 11.7.2.

Por nëse fokusohemi në macOS Venture 13.1, mund të gjejmë dy lajme shumë të rëndësishme që prekin drejtpërdrejt përdoruesit me Mac të pajtueshëm me macOS Ventura.

I pari është aplikacioni i ri freeform. Freeform është një aplikacion për të punuar në mënyrë krijuese me miqtë ose kolegët tuaj ose studimet në Mac, iPad dhe iPhone. Është një lloj tabele e bardhë fleksibël që ju lejon të shtoni skedarë, imazhe, ngjitëse, etj. dhe të ndërveproni në internet me përdorues të tjerë që kanë leje për ta bërë këtë.

Dhe e dyta është mbrojtja e re e avancuar e të dhënave për iCloud. Kjo mbrojtje e re zgjeron numrin total të kategorive të të dhënave iCloud të mbrojtura nga kriptimi nga fundi në fund deri në 23, duke përfshirë rezervë, Notas y foto iCloud, duke mbrojtur informacionin tuaj edhe në rast të shkeljes së të dhënave në cloud të Apple.

Por kjo nuk është këtu. Ka veçori të tjera të reja jo aq të habitshme, të tilla si kërkimi i përmirësuar për Mesazhet, luani një tingull në AirTag-ët tuaj nga Mac-i juaj, dhe çështje të tjera të rregulluara.

Pra, mos hezitoni, dhe sapo të keni pak kohë, përditësoni Mac-in tuaj ose lëreni ta bëjë automatikisht sonte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.