macOS Catalina 10.15.6 zgjidh problemin e lidhjes së portës USB të MacBook Pro dhe MacBook Air 2020

MacBook Pro i ri 13 inç

Disa ditë më parë, Apple lëshoi ​​një azhurnim të ri për macOS Catalina (nëse nuk është i fundit, është më shumë se sa ka të ngjarë), një azhurnim i vogël që zgjidhen problemet me aksesoret me lidhje USB 2.0 i lidhur si me MacBook Air 2020 ashtu edhe me MacBook Pro të shitur këtë vit.

Në detajet e azhurnimit, Apple shprehet se zgjidhur çështje me disa minj dhe trackpads se ata e humbën lidhjen. Sipas MacRumors, shumë nga përdoruesit që vuanin nga këto probleme, pretendojnë se ato tashmë janë zgjidhur, kështu që nëse do të ishit ndër ata që preken, thjesht duhet të azhurnoni Catalina në këtë version të fundit të disponueshëm.

Ky problem u prezantua në fillim të vitit dhe preku MacBook Air dhe MacBook Pro blerë në vitin 2020, një problem që ndikoi në funksionimin e pajisjeve USB 2.0 të lidhura drejtpërdrejt, përmes adaptorëve ose shpërndarësve.

Këto probleme të performancës përfshiu humbjen e lidhjes, pajisja për të ndaluar së funksionuari plotësisht, prishjaUsers Përdoruesit e prekur nuk mund të gjenin asnjë lloj zgjidhjeje duke rifilluar SMC, duke hyrë në modalitetin e sigurt, duke përdorur aplikacionin Disk Utility

Zgjidhja e vetme e përshtatshme për të qenë në gjendje të vazhdonte përdorimin e pajisjes ishte duke e lidhur atë me portin Thuderbolt 3 në vend të lidhjes së integruar USB-C të pajisjes, duke kufizuar funksionet e pajisjeve.

Edhe pse problemet e funksionimit, sipas Apple prekën vetëm minjtë dhe trackpads, ky problem Presentedshtë prezantuar në çdo pajisje shtesë që kemi lidhur atë në përputhje me USB 2.0 jo me USB 3.0 ose 3.1. Sipas disa përdoruesve, ky rregullim është i disponueshëm vetëm në macOS Catalina 10.15.6 dhe jo në beta më të fundit macOS Big Sur, kështu që është çështje kohe para se Apple ta zbatojë atë në betat e ardhshme të versionit të ri të macOS që do të mbërrijnë në treg në vjeshtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.