MacOS Sierra jep sugjerime për menaxhimin e hapësirës ruajtëse

macOS Sierra me Siri është këtu, dhe këto janë të gjitha lajmet e saj

Një nga risitë që më ka ndihmuar për diçka dhe ka qenë kurioze është menaxhim i ri i hapësirës ruajtëse në Mac. Me MacOS Sierra kemi parë ardhja e Siri në sistemin operativ desktop. Do të na lejojë gjithashtu të sinkronizojmë desktopin e përmendur dhe të gjitha skedarët në të me llogarinë tonë iCloud, megjithëse nuk e rekomandoj këtë të fundit aq hapur sa t'i kushtojmë më shumë vëmendje funksionit për të cilin do të flas më tej: Menaxhimi i Storage.

MacOS ju ndihmon të mbani kompjuterin tuaj të pastër

Le të shohim se si mund të përdorim këtë pjesë për të kontrolluar dhe marrë masa në menaxhimin e hapësirës së lirë dhe të zënë. Nga cilësimet ose duke klikuar në bllokun e menusë dhe duke hyrë në lidhje me këtë Mac. Sapo atje të mund të shkoni te Storage, ku do të shihni shiritin me hapësirën në përdorim dhe atë që është falas. Nëse klikoni në "menaxho" do të hapet një dritare që do t'ju japë disa opsione dhe në të një aspekt që unë dua (dhe në të cilin përqendrohem për këtë post) janë sugjerimet. Ju jep sugjerime në mënyrë që pajisjet tuaja të jenë gjithmonë të pastra.

Sugjerimet mund të jenë, ndër të tjera, për të optimizuar bibliotekën tuaj iTunes. Jo vetëm që ju jep informacionin, por ato përfshijnë një buton ose metodë në mënyrë që me vetëm një klikim mund të filloni pastrimin dhe menaxhimin e hapësirës ruajtëse. Skedarët e vjetër që nuk i përdorni dhe nuk i kanë mbetur. Ngarkimi i skedarëve në iCloud në mënyrë që ato të ndodhin në re dhe jo në hard diskun tuaj. Kjo do të ishte një ide e mirë nëse nuk do të ishte për faktin se në Mac keni të paktën 128 GB dhe në iCloud me planin minimal prej 0,99 € vetëm 50 GB. Unë preferoj të mbush iMac dhe jo re, por në disa raste mund të jetë e dobishme.

Do të gjeni sugjerime të tjera dhe shumë mënyra të tjera për të kursyer ose menaxhuar hapësirën. Provoni sugjerimet dhe zbuloni përfitimet e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.