MDEdit, një alternativë falas për iA Writer

Nëse rregullisht shkruajmë kod, dokumente të gjata, detyra universitare ose thjesht ndonjë dokument me gjatësi të konsiderueshme, kemi nevojë për përqendrim dhe shmangim shpërqendrimet maksimumi i mundshëm. Megjithëse është e vërtetë që Word dhe Pages kanë mjete të shkëlqyera, formatimi i tekstit ndërsa e shkruajmë zvogëlon produktivitetin tonë.

Kjo zvogëlon produktivitetin tonë sepse ne jemi të detyruar të përdorim miun dhe të lundrojmë nëpër menu, nëse i kemi fshehur ato në mënyrë që vetëm dokumenti për të cilin po punojmë të shfaqet në ekran të plotë. Redaktorët e Markdown janë një mundësi e shkëlqyer për të qëndruar të përqendruar, pasi që përmes disa kodeve të thjeshta, ne mund ta formatojmë tekstin ndërsa e shkruajmë.

Një nga Opsionet më të mira që kemi në dispozicion në ekosistemin macOS është iA Writer, megjithëse për shkak se çmimi i tij është disi i lartë, 32,99 euro, shumë përdorues mund të mos kenë vendosur ende të përdorin këtë metodë shkrimi çdo ditë. Nëse jeni duke kërkuar alternativa për iA Writer, MDEdit mund të jetë një mundësi më shumë interesante, kryesisht për dy arsye: është falas dhe na ofron një numër të madh opsionesh.

Logjikisht, iA Writer na ofron shumë më tepër mundësi, të tilla si sinkronizimi përmes iCloud dhe versionit iOS, por shumë prej tyre mund të nuk janë interesante për nePrandaj, nuk na kushton asgjë për të provuar këtë aplikacion, karakteristikat kryesore të të cilit janë të detajuara më poshtë:

 • Pamje e shpejtë e përputhshme
 • Mbështetje UTF, e cila na lejon të shkruajmë në çdo gjuhë.
 • Funksioni i ruajtjes automatike.
 • Historia e modifikimeve, e cila na lejon të kthejmë ndryshimet e bëra.
 • Mbështetje për CSS.
 • Përshtatja e modelit e kërkimeve për zëvendësime.
 • Pikëpamje të ndryshme në kohën e shkrimit në mënyrë që të mund të zgjedhim atë që na intereson më shumë në çdo kohë.
 • I pajtueshëm me formatet .md, txt, MKD ...

MDEdit është në dispozicion për tu shkarkuar falas përmes lidhjes që lë më poshtë.

MDEdit (Lidhja e AppStore)
Redakto MDE3,99 €

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.