Me këtë ide ju mund t'i jepni një jetë të re AirPods tuaj të pariparueshëm

Brezi i 2-të i AirPods

Kur Apple lançoi AirPods dhe më pas përditësimin e tij, e dinte shumë mirë se ato nuk mund të riparoheshin.Me pak fjalë, hodhën në shitje një pajisje të pariparueshme dhe për këtë arsye të disponueshme. Kur iFixit studioi konstruksionin dhe specifikimet e tij, vuri në dukje se riparimet e kufjeve ose kufjeve të tyre të karikimit nuk ishin të mundshme. Kjo është arsyeja pse ai dha një shënim 0 nga 10 në riparueshmërinë. Por tani, ka mundësi për të dhënë një shans të dytë tek ato kufjet që keni pranë sirtarit.

AirPods nuk mund të riparohen, sepse komponentët e harduerit nuk mund të aksesohen pa dëmtuar pajisjen. Kjo e bën në mënyrë efektive kufjet një artikull të disponueshëm. Kjo do të thotë që ne duhet të blejmë një model të ri, më të përditësuar, por duke marrë parasysh që çmimi që ata kanë nuk mjafton për të ndryshuar gjithmonë për çdo dështim që kanë. që duhet të ketë menduar studenti i inxhinierisë dhe robotikës Ken Pillonel.

Ky student me imagjinatë u nis për të hetuar një zgjidhje për të riparuar kufjet që supozohej se nuk mund të riparoheshin. Për këtë, ajo që bëri ishte krijoni një guaskë zëvendësuese të printuar 3D. Për më tepër, studenti dhe bujaria e tij e kanë bërë atë tani të shkarkueshëm.Kjo do t'u mundësojë atyre që duan të hapin dhe dëmtojnë qëllimisht kapakun ekzistues në mënyrë që të kenë akses në komponentët e brendshëm dhe të kryejnë riparime.

Meqë ishte aty dhe gjërat dukej se po shkonin mirë, ai ndërroi edhe portën e karikimit. Ai ka kaluar nga një port karikimi Lightning në USB-C. Ekziston edhe një arsye operacionale. Portat Lightning nuk mund të blihen individualisht dhe portat USB-C munden.

Nëse dëshironi të provoni diçka të ngjashme duhet të dini se skedarët e printimit 3D të Pillonel dhe skedarët PCB për riparueshmërinë e AirPods janë në dispozicion falas në faqen tuaj të internetit. Kini parasysh, ai po mendon të shesë komplete në të ardhmen në varësi të interesit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.