Këshillë: menaxhimi i versionit të dokumentit në macOS Sierra

zhbllokimi automatik-macOS-sierra

Sot ne sjellim një tutorial shumë të dobishëm si mund të qasemi në një version të caktuar të një dokumenti që ne po editojmë në makinën tonë dhe duam të kthehemi në një gjendje të mëparshme.

Kur bëni ndryshime në një dokument (fjala, shquhet, etj, ...) dhe skedari ruhet automatikisht ose me iniciativën tuaj, dhe më vonë e kuptoni se keni fshirë ose edituar diçka që nuk duhet, Sa herë keni dashur të ktheheni në të kaluarën, për të fshirë të gjitha ndryshimet e bëra dhe për të lënë skedarin siç ishte më parë? Në kompjuterin tuaj është e mundur dhe këtu ju shpjegojmë se si:

Importantshtë e rëndësishme të dini para së gjithash se çfarë është kjo veçori e aplikacionit që përdorni, pasi që është një funksion që duhet të jetë aktiv në programin që po përdorni. Për shembull, Faqet, Numrat, Keynote ose iBook e kanë të integruar këtë mundësi. Përkundrazi, është diçka që paketa Windows Office nuk e ofron. Një arsye më shumë për të përdorur aplikacionet vendase të Apple!

Ajo që ky funksion kryen në thelb është të eksplorojë në një ndërfaqe të ngjashme me Time Machine, duke udhëtuar në kohë për të qenë në gjendje të kërkoni dhe të merrni një version të mëparshëm të dokumentit në fjalë. Le të shohim hap pas hapi se si duhet të veprojmë për të rimarrë versionet e mëparshme të dokumenteve tuaja:

Versione të këshillës

  • Brenda programit të përdorur, në shiritin e menusë hyjmë Arkivi.
  • Nëse aplikacioni në fjalë e ka të aktivizuar këtë opsion, opsioni do të shfaqet Kthehu tek -> Shfleto të gjitha versionet ...
  • Aty, do të ngarkojë të gjitha versionet ekzistuese, të organizuara sipas datës, dhe ne vetëm duhet të zgjedhim atë të dëshiruar.

Këto dokumente ruhen paralelisht automatikisht ruhen në direktorinë e fshehur i quajtur:

/.DocumentRevision-V100/,

në nivelin e parë të hard drive. Ky direktori është dinamikisht zbrazet relativisht shpesh, dhe madhësia e tij varet nga numri i dokumenteve me të cilat po punoni.

Nëse keni nevojë fshini përmbajtjen e dosjesMund ta bëni pa ndonjë problem të madh, por duhet të keni parasysh se do të fshini të gjithë informacionin e të gjitha aplikacioneve që përdorin këtë veçori.

Shpresojmë që kjo këshillë të ketë qenë e dobishme për ju dhe në këtë mënyrë ju mund të rikuperoni dokumente që tashmë i kishit dhënë për humbur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.