Menaxhoni hapësirën tuaj ruajtëse në macOS Sierra, një mjet i ri që ju bën të punoni në një mënyrë më komode

makos-sierra-1

Me ardhjen e MacOS Sierra mbërrijnë mjetet e reja dhe mënyrat e reja të punës. Nuk është hera e parë që jua tregojmë këtë dhe prova e kësaj është që dita pas ditës po ju tregojmë hile dhe mjete të vogla që janë pak të fshehura në macOS Sierra. Në këtë artikull do të flasim pak për të renë Menaxheri i ruajtjes i implementuar nga Apple në macOS Sierra. 

Një menaxher i ngjashëm ka qenë i pranishëm në iOS për disa versione dhe tani është një mjet shumë i ngjashëm që është implementuar në macOS Sierra. Shtë një mjet ku ne do të jemi në gjendje të menaxhojmë gjithçka që ka të bëjë me informacionin që ekziston në Mac-in tonë, nga aplikacionet, instaluesit, skedarët në funksionimin e plehrave ose mënyrën sesi sinkronizohet reja iCloud. 

Gjëja e parë që duhet të bëjmë për të qenë në gjendje të flasim për menaxherin e skedarëve të macOS Sierra të ri është të themi se ku e kanë vendosur atë dhe kjo është se nëse nuk e shikoni nga afër, ajo pothuajse nuk vihet re. Për të qenë në gjendje ta hapni atë ka disa mënyra, por më e thjeshtë është të shkoni në menu > Rreth këtij Mac> Storage> Manage.

rreth_kjo_mac

Në dritaren e re që shfaqet ju keni një shirit anësor ku mund të menaxhoni hapësirën ruajtëse në lidhje me Aplikacionet, Skedarët iOS, Dokumentet, Fotografitë, GarageBand, iCloud Drive, Mail dhe Plehra. Duke klikuar në secilën prej tyre, kjo ju jep informacion në lidhje me atë që keni në Mac tuaj dhe ju jep mundësinë e menaxhimit të gjithë asaj përmbajtje nga ajo dritare e vetme.

magazinimi-makos-siera

menaxheri i skedarëve macos-sierra

Tani radha juaj është të përdorni këtë mjet dhe të filloni të shihni se çfarë ju lejon ose nuk ju lejon të bëni. Ne e kemi testuar atë për ditë me radhë dhe ai modernizon dhe centralizon shumë punë që kemi bërë më parë në një mënyrë tjetër ose me aplikime të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.