Mund të provoni Mac OS 8 në Mac tuaj me Mac OS Catalina

Mac OS 8 neon një kompjuter i vitit 1991 Macintosh

Macintosh Quadra 900 u lëshua në 1991 së bashku me Sistemin e Sistemit Operativ 7. Ai u zëvendësua pesë vjet më vonë nga Mac OS 8 në atë që do të ishte një gjeneratë e re e sistemeve operative dhe makinerive në Apple. Happy Rieseberg ka bërë që ky version i Mac OS të funksionojë në atë kompjuter dhe që gjithashtu mund ta ekzekutoni në Mac Os Catalina përmes një emuluesi. Tridhjetë vjet më vonë nostalgjia është ende shumë e gjallë.

Pa luajtur me emulatorët, ose duke luajtur me ta. Ti zgjedh. Mac OS 8 në majë të gishtave tuaj.

Ata ekzekutojnë Mac OS 8 në një Quadra 900

Macintosh Quadra 900 nga 1991

Zhvilluesi i plogët Felix Rieseberg ka arritur të bëjë një sistem të ri operativ që nuk ishte menduar që një Macintosh Quadra 900 i vitit 1991 të funksiononte pa ndonjë problem. E gjithë kjo është bërë pa përdorur emulators, thjesht ekzekutimi i një aplikacioni të pavarur Javascript.

Megjithëse mund të operohet gjithashtu në një makinë virtuale me Windows ose Linux. Në këtë mënyrë do të jeni në gjendje të luani me një sistem operativ nga tridhjetë vjet më parë në Mac-in tuaj të ri. Kështu e shpjegon zhvilluesi:

Makina virtuale është duke imituar një Macintosh Quadra 900 të vitit 1991 me një CPU Motorola, të cilin Apple e përdori përpara se të kalonte në arkitekturën PowerPC të IBM në fund të viteve 1990.

Kjo makinë duhet të jetë në gjendje të ekzekutojë çdo program që punon nën Mjedisi Mac OS 8. Ajo gjithashtu vjen me disa aplikacione dhe lojëra të instaluara tashmë për të provuar faktet.

Mund te gjendet lojëra dhe demo të ndryshme të instaluar paraprakisht, falë një CD demo të vjetër MacWorld nga 1997. Gjegjësisht, Oregon Trail, Duke Nukem 3D, Civilization II, Alley 19 Bowling, Damage Incorporated, dhe Dungeons & Dragons.

Ka gjithashtu aplikacione të ndryshme dhe testet e para-instaluara, përfshirë Photoshop 3, Premiere 4, Illustrator 5.5, StuffIt Expander, çantën e ndërtimit të faqeve në internet të Apple, dhe më shumë.

Ajo që nuk do të jemi në gjendje të bëjmë është të shfletojmë internetin. Mbani në mend se ne po flasim për një kompjuter që është 30 vjeç. Internet Explorer dhe Netscape janë instaluar për të qenë në gjendje të bëjnë disa bastisjet elementare, por jo si ne tani, larg nga ajo.

Edhe pse Javascript nuk është mjedisi i preferuar i zhvilluesit, sepse siç thotë ai vetë, ai po përdor rreth 100% CPU në përdorimin e tij. Por hej, më pak nuk është asgjë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.