Microsoft do të bashkëpunonte me Apple për të zgjidhur problemet e përputhshmërisë me iCloud në Windows

Çështjet e papajtueshmërisë në iCloud për Windows

Siç e dini tashmë, si një metodë para uebit, Apple u ka ofruar përdoruesve të Windows një aplikacion vendas iCloud për vite me radhë, i cili lejon sinkronizimin e skedarëve, fotove, postës elektronike dhe në përgjithësi, të gjitha shërbimeve të ofruara nga reja Cupertino.

Sidoqoftë, duket se në ditët e fundit, faqet e ndihmës të Apple dhe Microsoft janë mbushur me të njerëzit që ankohen për çështje të pajtueshmërisë me këtë aplikacion, sepse me sa duket nuk po funksionon mirë në Windows 10, dhe në fakt ka nga ata që nuk e instalojnë dot as në kompjuterët e tyre, prandaj të dy kompanitë do të bashkëpunonin së bashku.

Dhe kjo është, siç duket, siç raportohet nga media Windows fundit, në kohën kur është instaluar Windows 10 Tetor Update, duket se Aplikacionet iCloud, të paktën në versionin e fundit, fillojnë të prishen, deri në pikën që disa prej tyre zhduken ose magjistari ju kërkon të instaloni përsëri paketën e plotë.

Sido që të jetë, fakti është se kur përpiqesh të instalosh iCloud, një dritare iu shfaq shumë përdoruesve duke informuar se është e nevojshme të keni Windows 7 ose më të lartë për të qenë në gjendje të kryeni instalimin, pavarësisht se versioni i fundit i sistemit operativ është instaluar tashmë.

Kjo është arsyeja pse, për të shmangur problemet, Microsoft ka bllokuar këtë azhurnim të ri për përdoruesit që kanë të instaluar iCloud për Windows, duke pasur parasysh që ata duan të shmangin problemet dhe ju lutemi të gjithëve, ose të paktën kështu e kanë njoftuar publikisht:

Apple ka identifikuar një papajtueshmëri me iCloud për Windows (versioni 7.7.0.27) në të cilin përdoruesit mund të kenë probleme me azhurnimin ose sinkronizimin e Albumeve të Përbashkët pas azhurnimit në Windows 10, versioni 1809.

Përdoruesit që përpiqen të instalojnë aplikacionin (versioni 7.7.0.27) në Windows 10, versioni 1809 do të shohin një mesazh ku thuhet se ky version i iCloud për Windows nuk mbështetet dhe instalimi do të dështojë.

Për të siguruar një përvojë të qetë, Microsoft po bllokon pajisjet me programin iCloud për Windows (versioni 7.7.0.27) i instaluar nga ofrimi i Windows 10, versioni 1809 derisa të zgjidhet kjo çështje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.