Microsoft ishte duke punuar në një temë për Windows XP të ngjashme me atë të quajtur Aqua për OS X

Windows XP - Tema Aqua OS X

Javën e kaluar u zbulua kodi burimor për Windows XP, një kod burim që, pavarësisht se është një sistem operativ me një pjesë minimale të tregut, ende përdoret në miliona ATM, kështu që ne mund të imagjinojmë se çfarë miqtë e të tjerëve ata mund të bëjnë me atë informacion.

Por nuk janë të gjitha lajme të këqija. Një nga kuriozitetet e para që është gjetur në këtë kod është se Microsoft ishte duke punuar në një temë për Windows XP shumë të ngjashme me atë që ishte në dispozicion në OS X në atë kohë, i quajtur Aqua dhe që U prezantua zyrtarisht në Macworld në vitin 2000.

Kodi burimor zbulon se si Microsoft ishte duke punuar në një temë të quajtur Windows XP karamele, me një dizajn shumë e ngjashme me temën Aqua, duke përfshirë ndërfaqen e përdoruesit. Kjo temë ishte vetëm për përdorim të brendshëm dhe u përshkrua si një lëkurë për Whistler, ku Whistler është emri i koduar për Windows XP.

Tema Aqua OS X

Tema Aqua OS X

Siç mund ta shohim në imazhin që kryeson këtë artikull, ku shfaqet kjo temë, kjo nuk ishte perfunduar dhe vetëm ndërfaqja Aqua u tregua në butonin Start dhe ndonjë element tjetër të ndërfaqes.

Akoma, ju shihni frymëzim të qartë nga tema Aqua e Apple. Kjo temë nuk e pa kurrë dritën dhe u përdor vetëm nga zhvilluesit e Windows si mbajtës vendesh për të ndërtuar motorin tematik të sistemit operativ.

Microsoft lëshoi ​​Windows XP në 2001 me një motor tematik që hapi dyert për të një botë opsionesh personalizimi dhe u lejoi përdoruesve të rregullojnë plotësisht elementet e ndërfaqes sipas dëshirës së tyre.

20 vjet më vonë, ne mund të shohim se si ndërfaqja grafike e të dy sistemeve operative ka evoluar në një mënyrë krejtësisht të ndryshme. Të dy Apple dhe Microsoft kanë tendencë të frymëzojnë njëri-tjetrin kur bëhet fjalë për të shtuar funksione dhe karakteristika të reja, diçka për të cilën përdoruesit janë gjithmonë mirënjohës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.