Modele Mac të përputhshme me Sidecar

Sidecar në macOS Catalina

Në vitet e fundit, ne kemi parë se si macOS nuk ka përfshirë shumë karakteristika të reja që veçanërisht nxjerrin në pah vëmendjen, megjithëse duhet të pranohet se ato jane shume praktike të tilla si të qenit në gjendje të zhbllokoni hyrjen në Mac nga Apple Watch ose të përdorni ekranin iPad si ekran sekondar i Mac.

Ky funksion i fundit, i cili propozohet si njëalternativë krejtësisht falas për Luna Display, nuk funksionon në të gjithë kompjuterët, diçka që zakonisht është e zakonshme me funksionet e reja që Apple shton në macOS, kështu që nëse keni dyshimet nëse Mac-u juaj do të jetë i pajtueshëm me Sidecar, atëherë ne i sqarojmë ato.

kosh

Mac-et karakterizohen nga zgjatja e shumë viteve pa ndonjë problem, gjë që kontribuon që Apple të vazhdojë të lëshojë azhurnime të pajtueshme me kompjuterët e vjetër. macOS Catalina është në përputhje me të njëjtët kompjuterë që ishte macOS Mojave, dmth të gjithë Mac-et e lëshuar nga viti 2012 e në vazhdim.

Një mënyrë për t'i detyruar përdoruesit të rinovojnë pajisjet e tyre, nëse duan të shijojnë disa nga funksionet e reja është përmes kufizojnë funksionimin e tyre në pajisje më moderneSiç është rasti me Sidecar, kjo karakteristikë mbështetet vetëm në modelet e mëposhtme Mac:

 • IMac 27 inç nga 2015 e këtej.
 • MacBook Pro 2016 e tutje
 • Mac Mini nga 2018 e në vazhdim
 • MacPro 2019 e tutje
 • MacBook Air nga 2018 e në vazhdim
 • MacBook 2016 e tutje
 • iMac Pro nga viti 2017 e në vazhdim

Ne nuk e dimë se çfarë do të përdorë Apple për të kufizuar përdorimin e këtij funksioni të ri, por është veçanërisht e habitshme kjo Mac Pro 2013 nuk e mbështet këtë veçori kur keni fuqi të kurseni.

Falë këtij funksioni të ri dhe Lapsit të Apple, ne mundemi shndërroni iPad-in tonë në një tabletë dixhitalizimi për të përdorur, nëse na pëlqen dizajni ose e përdorim atë si një ekran të dytë për të parë përmbajtjen nga aplikacionet e tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)