Nëse Apple nuk lejon zyrtarisht "Hey Siri" në Mac, ne do ta aktivizojmë atë

Siri-macOS-SIERRA

Tani kemi mundësinë për të thirrur Siri në Mac falë macOS të sapo lëshuar Sierra 10.12 të lançuar disa orë më parë në të gjithë botën. E vërteta është se ky version i ri i sistemit operativ Mac na la një informacion të rëndësishëm me ardhjen e ndihmësit të Apple në Mac, por u habitëm që nuk u lejua ta aktivizonte atë drejtpërdrejt siç bëjmë në iOS, në watchOS ose në tvOS, me zë të lartë me «Hej Siri». Epo, sot do të shohim një hile të vogël që do të na lejojë të kryejmë këtë aktivizim të asistentit përmes një komande zanore dhe gjithë kësaj nuk ka nevojë të instaloni ndonjë gjë nga palët e treta ose të prekni shumëthjesht përmes opsioneve të aksesit të sistemit.

Truku konsiston në personalizimin e drejtpërdrejtë të diktimit dhe të folurit për Mac-in tonë duke krijuar një "kod" me të cilin mund të aktivizoni Siri pa përdorur shkurtoren e tastierës, ikonën në shiritin e menusë ose Dock. Pra, për të filluar atë që do të bëjmë është të hyjmë në Preferencat e sistemit dhe klikoni te Accessibility. Aty ajo që duhet të aktivizojmë është opsioni "Aktivizo fjalën kyçe të diktimit" dhe për këtë ajo që bëjmë është të klikojmë Preferencat e hapura të diktimit që shfaqet në fund të dritares.

hej-siri-makos-sierra-1

Tani ajo që ne do të bëjmë është të aktivizojmë nëse nuk e kemi bërë më parë opsionin Përdor përmirësimin e diktimit në skedën Diktimi dhe një shkarkim prej 900 MB do të bëhet në Mac-un tonë për të qenë në gjendje të përdorë diktimin pa qenë e nevojshme të lidhet me një rrjet WiFi. Kur të mbarojmë, kthehemi në menunë e hyrjes dhe Ne tashmë do të kemi në dispozicion opsionin për të aktivizuar fjalën kyçe të diktimit. Në këtë pjesë duhet të shkruajmë fjalën që do të aktivizojë Siri-n dhe megjithëse është e vërtetë që mund të përdorni "Hej Siri" këshillohet të ndryshoni Hey (shihet në imazh) për një Siri "Hej" ose "Përshëndetje" ... Kjo nuk do të aktivizojë të gjitha pajisjet që mbështesin këtë veçori kur e thoni me zë të lartë.

hej-siri-makos-sierra-3

Pasi të jetë bërë ky hap aty ku kemi konfiguruar fjalën kyçe për diktimin, duhet të zgjedhim opsionin "Aktivizo komandat e përparuara" dhe kliko në "+" për të shtuar komandën tonë zanore.

 • Kur thoni: shtoni "Siri"
 • Ndërsa përdorni: zgjidhni "Çdo aplikacion"
 • Ekzekutoni: zgjidhni "Open Times Finder times" dhe lundroni nëpër dosjen "Applications" derisa të gjeni aplikacionin Siri

hej-siri-makos-sierra-4

Tani ne kemi gjithçka të gatshme për të përdorur Siri nga Mac-u ynë në të njëjtën mënyrë që e përdorim me pajisjet tona iOS, watchOS dhe të tjerët. Po me të vërtetë, duhet të kujtojmë se ne kemi ndryshuar "Hej Siri" në "Hey Siri" ose "Përshëndetje Siri".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Percy salgado dijo

  Cilat janë parazgjedhjet e shkrimit për ta çaktivizuar plotësisht? Unë menaxhoj një rrjet arsimor

 2.   Isaac Farré Rico dijo

  Në Macbook pro tim nga fillimi i vitit 2011 nuk e shoh mundësinë të hap panelin e preferencave të diktimit

 3.   Anthony dijo

  Unë kam bërë gjithçka dhe madje edhe kështu, kur përshëndes siri ai nuk bën asgjë

 4.   Guille dijo

  Trueshtë e vërtetë, kur ju përshëndetni siri diktat nuk del

 5.   Fitimtar dijo

  Epo, unë e kam bërë atë dhe funksionon perfekt. ju duhet të hiqni vendin ku vendosni kompjuterin dhe të vendosni hej. Ndjekja e udhëzimeve hap pas hapi

 6.   Imazhi i mbajtësit të vendit Adrian Lijo Alvarez dijo

  pershendetje, une bera te gjitha hapat dhe them "hi siri" dhe nuk ben asgje. sepse mund te jete?

  1.    Oscar A Pulido Acevedo dijo

   Adrian, pershendetje.
   Nëse keni bërë të njëjtën gjë siç rekomandoi Jordi në këtë artikull, duhet të thoni fjalën "Siri" dhe aplikacioni do të aktivizohet.
   Gëzuar pasdite ..

 7.   José dijo

  Përshëndetje, një shembull shumë i mirë praktik, ai funksionoi për mua, por një pyetje nëse unë dua që makineri im të kthehet në gjendjen e mëparshme, domethënë, pa bërë modifikimet e bëra… .. Unë zhbëj atë që është bërë, por ajo që është shkarkuar nuk do të dëmtojë makin ose ku mund ta fshij dhe ta le 100% ashtu si ishte. Nuk do ta bëj, por është të di si të veproj .... dhe ta shkruaj. Përshëndetje dhe faqe fantastike. Urime

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Pershendetje Jose,

   Shkarkimi që bëni në Mac vjen nga Apple dhe është për diktim, prandaj mos u shqetësoni për këtë.

   të fala

 8.   Hugo dijo

  Unë kam vënë "hej" dhe funksionon në mënyrë perfekte. Duke testuar, kam hapur aplikacione, kam shkruar email, kam postuar në Facebook, kam kërkuar të dhëna për motin, kam luajtur shumë dhe shoh që shkojmë mirë me zonjën Siri. 🙂

 9.   Luis dijo

  Faleminderit shume!!! funksionon ne menyre perfekte!

 10.   Juan Carlos dijo

  Unë ndoqa të gjitha kërkesat dhe nuk funksionoi Unë them Përshëndetje Siri dhe asgjë që hapet nuk mund të më tregoni se çfarë ka ndodhur?

  1.    Oscar A Pulido Acevedo dijo

   Juan Carlos,
   Nëse keni bërë të njëjtën gjë siç rekomandoi Jordi në këtë artikull, duhet të thoni fjalën "Siri" dhe aplikacioni do të aktivizohet.
   Gëzuar pasdite ..

 11.   Oscar A Pulido Acevedo dijo

  Juan Carlos, mirëmëngjesi.
  Nëse keni bërë të njëjtën gjë siç rekomandoi Jordi në këtë artikull, duhet të thoni fjalën "Siri" dhe aplikacioni do të aktivizohet.

  Gëzuar pasdite ..

 12.   Blanca dijo

  Juan Carlos, mirëmëngjesi. Unë kam ndjekur hap pas hapi për të aktivizuar Siri, që nga azhurnimi i Sierra, por problemi nuk është vetëm që aplikacioni nuk funksionon, por që nuk njeh asnjë tingull, as kur regjistron një video me foto të dy, as audio me kohë të shpejtë . Në shiritin e hyrjes audio gjithçka është aktivizuar por nuk dëgjoni asgjë, e cila më parë ka punuar në mënyrë perfekte.
  Shumë falemnderit.

 13.   tvEk dijo

  Dërgoni përsëri të dhënat tuaja te Apple, mungesë e privatësisë… ..