Nëse keni një Mac duhet të keni kujdes me Shlayer Trojan

Nëse keni një Mac duhet të keni kujdes me Shlayer Trojan

Edhe pse Shlayer Trojan nuk është më i komplikuari për të programuar dhe për të mos hequr (duke përdorur softuerin e duhur), deri më tani është virusi që ka praninë më të madhe në pajisjet Mac. Ky virus preferon sistemi operativ macOS dhe kjo tregon sepse sipas një studimi prania e saj nuk është asgjë më shumë dhe asgjë më pak se një në dhjetë.

Por është gjithashtu Ka dy vjet që funksionon. Pra, jo vetëm që është "popullor" por është edhe rezistent dhe nuk është aspak i sofistikuar, por kapja është se që kur u identifikua në 2018, ajo ka pasur më shumë se 32.000 variante.

Trojan Shlayer. Veteran dhe i fortë në macOS

Zbuluar në 2018, Shlayer Trojan ende ekziston në më shumë se tridhjetë mijë variantet e tij. Nuk është një virus shumë i sofistikuar, por mjafton që një në dhjetë përdorues të macOS ta vendosin atë në Mac e tyre. Aktiviteti maksimal i këtij virusi ishte në nëntor 2018 dhe vitin tjetër ishte tashmë në 30% të makinave të Apple.

Shlayer vazhdon të punojë në të njëjtën mënyrë që nga fillimi i saj. Ata mbledhin ID dhe versionet e sistemit, shkarkojnë një skedar në një direktori të përkohshme, ekzekutojnë shkarkimin e tyre dhe pastaj heqin çdo gjurmë të pranisë së tyre në kompjuter. Zakonisht funksionon duke u përpjekur të mashtrojë përdoruesin duke treguar një dritare që shfaqet duke i këshilluar të azhurnojnë Flash player.

Kur klikojmë në butonin e shkarkimit, ajo që po bëjmë aktualisht është shkarkimi i Shlayer Trojan. Edhe pse nuk e dëmton vetë makinerinë, ajo që bën është të rikuperojë kodin me qëllim të keq, përgjithësisht programet e reklamave. Një nga variantet më të zakonshme është shtimi i a shtrirje në Safari Dhe megjithëse duhet t'i kërkojë përdoruesit leje për ta instaluar, ai arrin ta shmangë atë mesazh dhe të dërgojë një tjetër duke thënë se instalimi përfundoi me sukses. Duke klikuar në të vërtetë butonin pranoj, virusi është i instaluar në të vërtetë.

Gjëja normale është që ju të vini re se kompjuteri juaj është i infektuar sepse Që atëherë do të shihni se po bombardoheni nga reklamat kudo që shfletoni, duke e bërë pothuajse të pamundur lëvizjen normalisht në Internet.

Si ta heqim qafe këtë Trojan. (nën përgjegjësinë tuaj)

Shfletuesi Safari është një nga ata kryesorët që preken nga Shlayer Trojan

Megjithëse ju kemi thënë që nuk mund të mësoni kurrë që keni virus në kompjuterin tuaj për shkak të më shumë se 32.000 varianteve që ka, Alwaysshtë gjithmonë mirë të dimë se si mund ta heqim qafe atë, për çdo rast. Duke marrë parasysh që 1 në 10 Mac mund të jenë të infektuar, unë do të doja të dija si ta eliminoja atë.

Mund ta bëni manualisht (nëse problemi është te Safari) ose përmes aplikacioneve të specializuara në këto tema. Ne do t'ju mësojmë ta bëni atë në një mënyrë që do t'ju marrë shumë kohë dhe që gjithashtu sjell rreziqe nëse nuk dini cilat skedarë jeni duke studiuar dhe më e keqja nga të gjitha fshirjet. Pra, nëse do të ndiqni këtë tutorial, ju e bëni atë me rrezikun tuaj:

Menuja e preferencave Safari për të hequr Shlayer Trojan

 1. Ne e mbyllim plotësisht Safarin
 2. Ne hapim monitorin e aktivitetit dhe ne vëzhgojmë nëse ekziston një proces i papërshtatshëm që mund të ndikojë në kompjuter.
 3. Nëse ekziston ndonjë proces i çuditshëm, klikoni në butonin që thotë «shembull» dhe kopjoni përmbajtjen dhe analizoni atë për shembull përmes kësaj faqe.
 4. Asgjë nuk u zbulua: ne vazhdojmë të shqyrtojmë proceset.
 5. Disa malware si Slhayer janë zbuluar: Ju duhet të fshini skedarë me qëllim të keq (me rrezikun tuaj, sepse mund të jeni duke fshirë skedarët e nevojshëm në macOS).

Nëse vazhdojmë të kemi probleme:

 1. Ne duhet rinisni Safarin në modalitetin e sigurt. Shtypja e tastit të ndërrimit në të njëjtën kohë hapim programin. Kjo do të parandalojë ringarkimin e faqeve të hapura më parë Safari.
 2. Le të shkojmë te Preferencat në menunë Safari> Zgjerime
 3. Zgjidhni dhe çinstaloni çdo shtesë që nuk e njihni duke klikuar në butonin e çinstalimit.
 4. Kthehemi te Preferencat e Safari, kalojmë te skeda Intimitet dhe ne fshijmë të gjitha të dhënat e ruajtura nga faqet e internetit.
 5. Pastro historikun e shfletimit.

Problemi duhej të ishte rregulluar. Përndryshe, virusi mund të ketë disa degëzime diku tjetër në macOS. Në këtë kohë rekomandohet shumë që të përdorni një program antivirus në treg.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.