Ndihmë e re për "Apple Developers" për të raportuar mete

Developers

Apple sapo hapi një faqe për «Zhvilluesit e Apple»Mund të kanalizojnë defektet që gjejnë në versionet beta të firmuareve të tyre që mund t'i testojnë para se të dalin në treg. Kjo është bërë gjithmonë në këtë mënyrë, dhe sigurisht që do t'i ndihmojë shumë kompanisë që të mund të korrigjojë çdo gabim që nuk është zbuluar në Cupertino.

Lajmi është se Apple ka krijuar një mënyrë të re për të mbledhur raportet e defekteve që zhvilluesit të paraqesin, duke përdorur një formë në një faqe në internet. A merrni kaq shumë raporte sa duhet t’i kanalizoni kështu? E vërteta është se nuk e di nëse është një lajm i mirë, apo jo….

Apple këtë javë publikoi një udhëheq për të ndihmuar zhvilluesit dhe përdoruesit të raportojnë saktë defektet që kanë provuar me produktet e Apple. faqe gjithashtu përfshin një formë për të paraqitur raportin.

Versionet beta që Apple lëshon nga iOS, macOS dhe sistemet e tjera operative para lëshimeve përfundimtare, shpesh kanë gabime që inxhinierët Cupertino i kanë humbur. Apple gjithmonë ka ofruar një platformë ku "Apple Developers" mund të raportojë këto probleme, por jo të gjithë dinë se si ta bëjnë këtë, ose më e rëndësishmja, si ta bëjnë atë si duhet.

Një udhëzues për raportimin e defekteve në kod

Feedback

Një udhëzues i ri ndihmon zhvilluesit të raportojnë defekte.

Në versionet beta të iOS, iPadOS ose macOS, a aplikim për të raportuar ndonjë gabim të gjetur. Me sa duket, këto raporte që zhvilluesit dërgojnë nuk duhet të jenë shumë të qarta, pasi Apple sapo ka publikuar një udhëzues ku shpjegon se si të paraqiten raporte të tilla.

Meqenëse nuk mund të jetë ndryshe, këto raporte duhet të jenë jashtëzakonisht përshkruese në mënyrë që inxhinierët e ndërmarrjes të munden interpretojë ato qartë. Apple u kërkon zhvilluesve dhe përdoruesve të rendisin të gjithë hapat që shkaktuan gabimin, si dhe rezultatin aktual dhe cili ishte rezultati i pritur. Magjistari i komenteve gjithashtu ju lejon të ngarkoni pamje nga ekrani dhe video për ta bërë raportin e defektit sa më të qartë.

Zhvilluesit madje mund t'i dërgojnë Apple një projekt shembull me código çfarë e shkakton problemin, për ta bërë atë shumë të qartë për ata që janë përgjegjës për vlerësimin e gabimit.

tre çështjet Më vijnë shpejt në mendje: A keni kaq shumë raporte të defekteve në kod, që t'ju duhet t'i kanalizoni ashtu? A janë shpjeguar aq dobët zhvilluesit sa Apple duhej ta bënte këtë udhëzues? A nuk po vononi pak, nëse Apple dëshiron të korrigjojë firmware e saj para WWDC më 22 qershor?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.