A do të shohim modele Mac me vetëm një procesor të disponueshëm?

Lëshimi i MacBook Air Retina i ri mund të ketë qenë një ndryshimi në filozofinë e Mac. Së pari, për shkak të lëshimit të një modeli Mac që shumë e konsideruan të vjetëruar.

Gjithçka dukej se tregonte se MacBook do të ishte Maci portabël i nivelit fillestar, ashtu si Apple ka bërë me pjesën tjetër të teknologjisë së saj: iPad dhe iPad Pro, iPhone Xs dhe iPhone Xr dhe kështu, ne e gjejmë veten me një MacBook Pro dhe një MacBook. Në vend të kësaj, ju vendosni të lëshoni MacBook Air Retina, dhe ndoshta kjo ka një shpjegim. 

Ky shpjegim mund të jetë tregtar. Shumë përdorues të Mac nuk kanë nevojë për një makinë super të fuqishme. Përdoruesi mesatar, për të bërë 90% të veprimeve që bëjmë me Mac-in tonë për një periudhë kohe, është e dobishme të kesh një MacBook Air. Ne po flasim për detyrat e zyrës, postën elektronike ose porositjen e fotove. Ata nuk kërkojnë energji, sepse nuk kanë nevojë për të, nëse jo, një sistem operativ si p.sh. macOS që nuk u jep atyre ndonjë problem, e cila nuk u kërkon atyre të azhurnojnë, e cila funksionon mirë, periudhën. Ndoshta për shkak të kësaj dhe për shkak të transportueshmërisë së një MacBook Air, ky model ka kaq shumë ndjekës.

Por pika tjetër që Apple mund të jetë duke ndryshuar filozofinë e Mac, është debati i procesorëve. Nëse e kuptojmë, duke pasur parasysh pasigurinë e procesorëve Intel ose ARM, Apple monton të gjithë gamën e MacBook Air Retina, me të njëjtin procesor. Ne mund të ndryshojmë RAM, memorjen SSD, por procesori që montohet për të gjitha modelet është i njëjtë: një Core i5 prej 1,6 GHz, 8 gjenerata dhe dy bërthama. A është një test i Apple me MacBook Air? 0 A do të shohim në të ardhmen MacBook Pro, iMac me një procesor të vetëm që e bën gamën më kompakte?

Për më tepër, Nëse Apple po punon me procesorë ARM, pjesërisht shpjegon se përdor vetëm një procesor në retinën MacBook Air, pasi do t'i zëvendësojë ato së shpejti. Në një rast të tillë, së shpejti do të shohim shenja të reja të Mac me këta procesorë. Në Unë jam nga Mac, ne do të ndjekim nga afër lëvizjet e Apple në këtë drejtim dhe çdo lajm në lidhje me të, ne do të jemi të vëmendshëm t'ju tregojmë në lidhje me të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rodrigo dijo

  Për asgjë, Apple nuk pajtohet që ka vetëm një CPU për të gjithë Mac-et pasi që janë nga më të dobëtit tek më të fuqishmit, prandaj do të ishte absurde pasi që ju do të paguani çmime të ndryshme, disa shumë më të shtrenjta se të tjerët për të njëjtën CPU, padyshim përbërësit e tjerë do të ishin të ndryshëm por pagimi i çmimeve të ndryshme për të njëjtën CPU nuk ka kuptim

  Apple do të bënte disa ARM CPU, nga ato më pak të fuqishmet për përdoruesit e zakonshëm deri te ato më të fuqishmet për lojtarët dhe profesionistët.