Ne tashmë kemi një iPad Pro të ri spektakolar me procesor M1

iPad Pro

Vetëm pak minuta më parë e para kryesor të vitit 2021 dhe e vërteta është se na ka lënë të gjithëve pa fjalë me pajisjet që Apple kishte fshehur dhe që më në fund kanë dalë në dritë.

Përveç AirTag shumë të përfolur, ka padyshim dy pajisje të reja që do të shënojnë një epokë në kompaninë Cupertino. Një prej tyre është iMac spektakolar i epokës së re Apple Silicon. Dhe tjetra është padyshim e reja iPad Pro i cili gjithashtu hip në trenin Apple Silicon. Po, po, një iPad me një procesor M1. Pothuajse asgjë.

Apple sapo ka prezantuar në ngjarjen virtuale që përfundoi pak minuta më parë gjeneratën e ardhshme iPad Pro me të njëjtën çip M1 që tashmë e njohim nga e para Silici i mollës, Mbështetje nga Thunderbolt dhe USB4, lidhja 5G në modelet LTE dhe shumë më tepër risi teknologjike, siç është ekrani mini-LED.

Apple ka siguruar në fjalën kryesore se procesori M1 në iPad Pro të ri siguron deri në 50% performancë të përmirësuar në krahasim me gjeneratën e mëparshme. GPU-ja e saj e integruar 8-bërthamore ofron grafikë deri në 40% më të shpejtë se gjenerata e mëparshme. IPad Pro i ri është i disponueshëm deri në 2 TB magazinimit, dyfishi i kufirit të mëparshëm.

Sistemi Kamera TrueDepth në iPad Pro përmban një kamerë të re ultra të gjerë 12 megapikselë që mundëson një fushë shikimi 120 gradë për një "Faza e Qendrës« Mban kornizën edhe nëse lëviz, përqendruar në imazhin e kapur.

Procesori M1 dhe ekrani mini-LED

iPad Pro

Një iPad Pro i ri me procesorin M1. Thjesht brutal.

IPad Pro i ri 12,9 inç vjen me një ekran të ri Retina e lëngshme XDR, me deri në 1.000 pikë shkëlqimi të ekranit të plotë dhe 1.600 nitë me shkëlqimin e pikut. Ekrani përbëhet nga 10.000 Mini-LED, me një raport ultra të lartë kontrasti prej 1.000.000: 1. Ky ekran i ri është i kufizuar në modelin 12,9 inç dhe nuk është i disponueshëm në modelin 11 inç.

Çmimi për iPad Pro i ri 11 inç fillon në 879 Euro, ndërsa iPad Pro i ri 12,9 inç fillon në 1.199 Euro. Porositë paraprake do të fillojnë në 30 Prill, me disponueshmërinë duke filluar në gjysmën e dytë të majit.

Apple gjithashtu njoftoi se Tastiera Magjike opsionale për iPad Pro do të nisë në një të re Ngjyra e bardhe. Nuk ka pasur referenca për një të re të mundshme Pencil Apple me cilësi të shkëlqyeshme, siç ishte spekuluar disa ditë më parë.

Një iPad me fuqinë e Procesori M1 Ai e ngre atë në një nivel shumë më të lartë se çdo laptop në treg sot. Një kafshë, pa dyshim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.