Safari Technology Preview 126 lëshuar me karakteristika të reja në macOS Monterey

Paraqitje e Safarit

Qesharake çfarë bën Apple me shfletuesin e saj të internetit Safari. Ka një aplikacion beta paralel me atë zyrtar, të cilin mund ta shkarkoni pa qenë zhvillues dhe ta përdorni, me lajmet që do të vijnë në versionin tjetër zyrtar. Emri i tij eshte Safari Teknologjia Pamjeje.

Sapo u lirua version 126, i cili përfshin lajmet që do të shohim në Safari të macOS Monterey. Kështu që ky version do të jetë interesant për ta shkarkuar dhe provuar, pa dyshim.

Apple lëshoi ​​vetëm një orë më parë një azhurnim të ri për Safari Technology Preview, shfletuesi eksperimental që Apple prezantoi për herë të parë në Mars 2016. Apple projektoi këtë "pamje paraprake" të shfletuesit të saj të internetit në mënyrë që çdo përdorues të mund të provojë tiparet që mund të futen në versionet e ardhshme e ekspeditë gjuetine.

Versioni aktual i Safari Technology Preview është 126. isshtë i bazuar në azhurnimin e ri të Safari 15 përfshirë në macOS Monterey, dhe si i tillë përfshin disa karakteristika nga Safari 15. Ekziston një shirit i ri i optimizuar skedash me mbështetje për grupe skedash për t'i organizuar ato, së bashku me mbështetjen e përmirësuar për zgjerimet e internetit të Safari.

Ai përfshin "Tekst i drejtpërdrejtë«, E cila lejon përdoruesit të zgjedhin dhe të ndërveprojnë me tekstin në imazhe në internet, por kërkon të instaluar macOS Monterey beta dhe një Mac M1. Ekziston edhe mbështetja e Shënimeve Sticky për shtimin e lidhjeve dhe pikave kryesore për të kujtuar veten e informacioneve dhe ideve të rëndësishme.

Përditësimet e tjera përfshijnë WebGL 2 dhe veçori të reja HTML, CSS dhe JavaScript. Azhurnimi i ri i Safari Technology Preview është i disponueshëm për të dy macOS Big Sur dhe macOS Monterey, tani në beta.

Azhurnimi i Safari Technology Preview është i disponueshëm përmes mekanizmit të azhurnimit të softuerit në Preferencat e Sistemit për këdo që ka shkarkuar më parë shfletuesin. Shënimet e lëshimit të plotë për azhurnimin janë në dispozicion në faqe nga Safari Technology Preview.

Qëllimi i Apple me Safari Technology Preview është të mbledhë reagime nga zhvilluesit dhe përdoruesit në lidhje me procesin e zhvillimit të shfletuesit të saj. Safari Technology Preview mund të ekzekutohet së bashku me shfletuesin ekzistues Safari dhe, megjithëse është krijuar për zhvilluesit, nuk kërkon një llogari zhvilluesi për të shkarkuar. Një ide e mirë, vërtet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.