Një defekt i çuditshëm parandalon zhvilluesit jo-amerikanë që të rinovojnë Apple Developer-in e tyre

Zhvillues

Askush nuk është perfekt, aq më pak Apple, edhe pse disa në Cupertino e besojnë atë. Ata kanë të meta, si gjithë të tjerët. Dhe e fundit që është zbuluar është pak e çuditshme. Këtë herë nuk është faji i programuesve iOS, dhe as i prodhuesve të pajisjeve të tyre. Isshtë një gabim i departamentit të llogaritje. E çuditshme, e çuditshme.

Rezulton se prej ditësh, disa zhvillues që programojnë aplikacione për Apple Store kanë një problem. Disa nga ata që janë nga jashtë SHBA, (jo të gjithë) nuk janë në gjendje të rinovojnë pajtimin e tyre në Apple Developer ose krijoni një llogari të re, sepse pagesa refuzohet, nëse bëhet me një kartë krediti që nuk është nga pëlhura e US Go.

Të gjithë e dinë se për të "varur" një aplikacion në Apple Store, ju duhet të paguani për të. Ju duhet të jeni një Zhvillues i Apple dhe të paguani për një pajtim që rinovohet vit pas viti. Nëse ndalet së rinovuari, aplikacionet tuaja zhduken automatikisht nga Apple Store.

Epo, që nga kjo e hënë, disa zhvillues që jetojnë jashtë SH.B.A.. ata nuk mund të rinovojnë pajtimet e tyre, ose të krijojnë të reja. Rezulton se për shkak të një gabimi të çuditshëm, nëse përpiqeni të paguani për këtë pajtim me një kartë krediti nga një vend tjetër përveç SH.B.A., pagesa refuzohet.

Gabim i çuditshëm i departamentit të kontabilitetit

Shih

Një e metë bën që Apple të mos mbështesë pagesa me karta nga jashtë SHBA për të rinovuar Apple Developer.

Ka disa ankesa në Forumi i Zhvilluesve të Apple të cilat detajojnë problemet e disa programuesve ndërkombëtarë. Disa nga këta zhvillues kanë përjetuar të njëjtat çështje që nga viti i kaluar. Gjë është, Apple po e mohon karta krediti ndërkombëtare, i cili parandalon që një llogari e re Apple Developer të aktivizohet, ose një ekzistuese të mos rinovohet.

Në disa raste, zhvilluesit kanë provuar karta krediti të ndryshme për të shmangur problemin, pa marrë një zgjidhje. Kalon në mënyrë sistematike me ndonjë kartë krediti nga jashtë SHBA dhe në secilin rast refuzimi i Apple i kartës së kreditit ndërkombëtare do të thotë se blerja është anuloj menjëherë, duke parandaluar që zhvilluesi të përfundojë procesin e regjistrimit. Një problem serioz.

Apple u ka sugjeruar disa prej këtyre zhvilluesve të prekur të kontaktojnë me ta bankë. Për zhvilluesit që ndoqën sugjerimin e Apple, banka i informoi ata se nuk ka asgjë të keqe me kartat që ata po përpiqen të përdorin dhe se Apple po refuzon blerjen dhe se është një çështje që Apple duhet të rregullojë.

Duhet thënë gjithashtu se nuk është një gabim i përgjithësuar, por më shumë raste specifike. Shumë zhvillues jashtë SH.B.A. kanë raportuar se ata nuk kanë pasur probleme kur rinovoni pajtimin tuaj. Por ai që është dashur, duhet ta rregullojë shpejt nëse nuk dëshiron të shohë aplikacionet e tij të zhduken nga Apple Store. E çuditshme, e çuditshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.