Një gabim po ju paralajmëron të përmirësoni Mac-in tuaj të vjetër në Monterey edhe pse është i papajtueshëm

upgrade

Sa më shumë që Apple përpiqet ta parandalojë atë me përditësime beta, për t'u testuar nga mijëra zhvillues të Apple për gabime të mundshme, herë pas here një nga ato "të vjedhura".Bugs» në versionet e reja të sistemeve operative.

Dhe duket se një nga ato gabime po shqetëson disa përdorues të Mac-ëve të vjetër që përdorin macOS Big South, dhe se kompjuterët e tyre janë të papajtueshëm me macOS Monterey aktual. Epo, nëse tashmë është një bezdi për ta që të mos mund t'i përditësojnë, është edhe më shumë kur ata marrin në mënyrë të pakuptueshme njoftime në ekranin e kompjuterëve të tyre duke u kërkuar atyre të përditësojnë në macOS Monterey...

Kur përditësuam Mac-ët tanë disa muaj më parë nga macOS Big Sur në macOS Monterey, ne vumë re shumë veçori të reja (dhe ato që do të vijnë, si Universal Control) që Apple i inkorporoi në versionin e tij të ri të macOS. Por për përvojën e plotë, kërkohet një pajisje relativisht moderne, kështu që kompania përjashtoi Mac-ët e vjetër nga lista e pajisjeve të pajtueshme me macOS Monterey.

Deri këtu gjithçka është normale. Është normale që çdo vit që kalon dhe Apple lëshon një sistem të ri operativ, qoftë për Mac, iPhone, iPad dhe pajisje të tjera, modelet e vjetra “bien” nga lista e pajisjeve të pajtueshme. Dhe megjithëse Apple tenton të "shtrijë" shumë moshën e pajisjeve të tilla të pajtueshme, është ligji i jetës.

Por gjëja kurioze për rastin është se një gabim është shfaqur në përditësimin më të fundit të macOS Big Sur. Thënia "bug" shkakton herë pas here në ekranin e Mac-it tuaj të vjetër shfaqet një paralajmërim duke ju kujtuar të përditësoni kompjuterin tuaj në macOS Monterey, edhe pse nuk është në listën e pajisjeve të përputhshme dhe për këtë arsye nuk mund të përditësohet.

Nëse jeni një nga përdoruesit e prekur, mos u shqetësoni. Injoroni paralajmërimin dhe prisni që Apple ta korrigjojë atë në një të ardhme azhornimi i macOS Big Sur. Tani ju keni një "arsyetim" më shumë për të blerë një Mac të ri….


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.