Një studim shikon vendimet që marrin pacientët me zemër duke përdorur një Apple Watch

Funksioni EKG i Apple Watch kursen një jetë në Euriopa

El Apple Rights Watch është parë nga Apple si një produkt kryesor për një larmi arsyesh. Shumica e të cilave bazohen në përpjekjet e kompanisë në fushën e shëndetit. Një përparësi e rëndësishme për Apple në vazhdim. Një studim i fundit ka një zbulim interesant, në lidhje me rgëzim me orën dhe procedurat mjekësore qe lidhen me pacientet qe kane fibrilacion atrial.

Siç raportohet nga revista e specializuar Pragu, Ky studim me shumë mjekë synon të gjejë një korrelacion midis rritjes së procedurave mjekësore të lidhura me zemrën dhe njerëzve që përdorin Apple Watch. Megjithëse përmendet edhe FitBit. Në fakt, studimi duket se gjen marrëdhënie midis përdorimit të këtyre pajisjeve dhe pacientëve me probleme të zemrës. Pyetja e propozuar është mjaft e thjeshtë: "A përdorin më shumë burime të kujdesit shëndetësor personat me fibrilacion atrial të njohur duke përdorur orë inteligjente ose pajisje që vishen?" Përgjigja është mjaft e thjeshtë, bazuar në parametra (mjaft të kufizuar): Po.

Studimi shqyrtoi 125 individë me fibrilacion atrial dhe një Apple Watch monitorimi kardiak. Gjatë një prove 90-ditore, ata njerëz vizituan Universitetin e Shëndetit të Utah-së dhe i krahasuan me një grup prej 500 vetësh. Ky grup më i madh gjithashtu kishte të njëjtat regjistra mjekësorë dhe atribute të tjera të ngjashme. Por ai grup më i madh nuk kishte orën ose byzylykun.

Interesante, studimi tregon se njerëzit me një pajisje monitorimi të veshur nuk kanë më shumë gjasa të vizitojnë një mjek. Megjithatë, ka më shumë gjasa që t’i nënshtrohen procedurave mjekësore në lidhje me gjendjen e tyre. Në këtë studim, ata zbuluan se përdoruesit kanë më shumë të ngjarë t'i nënshtrohen asaj që quhet ablacion, e cila synon të rivendosë kushtet normale të zemrës.

Atshtë të paktën kurioz, rezultatet që arrihen. Edhe pse është e vërtetë që kampioni ishte i vogël dhe ato duhet të vazhdojnë të studiohen, për shembull nëse njerëzit me pajisje kanë apo jo simptoma më të këqija sesa grupi i kontrollit pa të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.