Organizoni shiritin e menusë në macOS Mojave

Versionet e ndryshme të macOS lejojnë një numër të madh personalizimesh, për të fituar produktivitet në ditët tona. Një nga këto cilësime janë funksionet shtesë që mund t'i gjejmë në shiriti i menusë macOS. Në Mojave, mënyra se si shtojmë, heqim dhe organizojmë ikona të ndryshme, ndryshon pak.

Sigurisht, si në çdo version, preferohet të zgjidhni saktë cilat funksione duam të shfaqen, pasi që një tepricë e tyre shkakton efektin e kundërt. Unë personalisht jam një nga ata që përdor sa më pak të jetë e mundur. Le të shohim cSi të konfiguroni shiritin e menusë për pëlqimin tonë. 

Gjëja e parë është të dish Çfarë ikonash dëshironi të keni në majë të gishtave tuaj?. Ato duhet të jenë ato që dëshironi të keni në dispozicion në çdo kohë, të arritshme nga çdo desktop.

Si të lëvizni ikonat rreth shiritit të menusë?

 1. Gjëja e parë është të mbash të shtypur Çelësi i komandës.
 2. Tani, duhet të klikoni në ikonë që dëshironi të lëvizni.
 3. Pa lëshuar në të dy rastet, mundeni lëviz këtë ikonë në një pjesë tjetër të shiritit të menusë.
 4. Nëse nuk keni hapësirë, ikonat do të lënë hapësirë ​​mes tyre.
 5. Lëshoni çelësat në pozicionin e dëshiruar.

Si të hiqni ikonat nga shiriti i menusë?

Por nëse doni ta fshini për përdorim të gabuar ose të lini vend për ato të tjera më të përdorura, ju duhet.

 1. Përsëri, mbani të shtypur Çelësi i komandës.
 2. Klikoni në ikonën që dëshironi të zhvendosni.
 3. Zvarritni ikonën, por këtë herë, te a jashtë shiritit të menusë.
 4. Lëshoni çelësat.

Si të rivendosni ikonat në shiritin e menusë?

Dhe së fundmi, ju mund të keni fshirë gabimisht një ikonë ose tani dëshironi ta keni. Për ta bërë këtë, ndiqni hapat më poshtë. Para së gjithash, së pari duhet të shkoni te Preferencat e sistemit. Mënyra më e shpejtë është të shkoni te simboli i mollës në pjesën e sipërme të majtë.

Hapi tjetër është gjetja e funksion në lidhje me ikonën që dëshironi të futni. Mund të fusim: tinguj, Bluetooth, Siri, Time Machine, ndër të tjera. Për shembull, nëse dëshironi të keni qasje të shpejtë në tingull, klikoni në funksionin e zërit dhe në fund të tij, do të gjeni: Trego volumin në shiritin e menusë. Duke zgjedhur opsionin, do të shihni se shfaqet simboli i altoparlantit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ricardo dijo

  gjithashtu punon edhe sierra e lartë 10.13.6 e errët

 2.   ricardo dijo

  Korrigjim, doja të hiqja ikonën avast dhe nuk munda ... ta konfirmoja