Apple Pay arrin më shumë banka në Evropë

Apple Pay MacBook

Ju mund të mendoni se shërbimi i pagesës Apple Pay është i disponueshëm në të gjithë botën dhe me të gjitha institucionet financiare, por jo, asgjë nuk është larg së vërtetës. Ka vende ku Apple Pay nuk është akoma në dispozicion për përdoruesit dhe në kontinentin e vjetër disa vende po shtojnë disponueshmërinë në më shumë banka. American Express në Hollandë, ING në Itali, Santander në Portugali dhe UBS në Zvicër, do të ishin bankat e reja të përfshira në listën e disponueshme. Nga ana e tij, operatori kanadez Rogers njofton gjithashtu përputhshmërinë me Apple Pay për kartat e tij Mastercard.

Apple Pay është ende një mënyrë pagese shumë e sigurt

Mund të themi se midis metodave të zakonshme të pagesave në tregtinë elektronike ose fizike, Apple Pay është ndër më të sigurtat. Shtë e qartë se nuk ka një sistem pagese të pakapërcyeshëm, por është plotësisht e vërtetë që kur Apple Pay u implementua në 2014 në Shtetet e Bashkuara, ne kemi parë pak probleme të sigurisë. NFC është padyshim një nga metodat më të mira për të paguar për blerjet tona Dhe me Apple Pay është vërtet e lehtë.

Shtimi i kartës tonë të kreditit ose debitit në shërbimin Apple Pay është i shpejtë, i lehtë dhe i sigurt. Shtë e vërtetë që në vendin tonë (Spanjë) numri i telefonave të të dhënave është i lartë dhe pak biznese nuk e kanë të disponueshëm këtë sistem pagese pa kontakt, përveç kësaj me krizën COVID-19 rritja e këtij sistemi pagese ose sisteme të ngjashme jo-kontakti ka qenë vërtet i konsiderueshëm. Në rastin tim, unë kam qenë duke përdorur këtë mënyrë pagese që kur më erdhi në duar - falë faktit që unë tashmë isha një klient Santander - dhe jam vërtet i kënaqur me shërbimin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.