Apple Pay do të mbërrijë në Izrael në maj

Izraeli së shpejti do të ketë në dispozicion Apple Pay

A Gjysma e shkurtit, ne ju informojmë për vendin tjetër ku Apple Pay ishte gati të zbarkonte: Izraelin. Sidoqoftë, duket se, edhe një herë, indikacionet që tregonin një nisje të afërt nuk u konfirmuan. Lajmet e fundit në lidhje me fillimin e Apple Pay tregojnë muajin maj.

Sipas Calcalist, Apple ka në plan të nisë Apple Pay në Izrael gjatë javës së parë të majit. Ky medium pohon se e gjithë infrastruktura e nevojshme për fillimin e Apple Pay në këtë vend është tashmë e përgatitur dhe e gatshme për të hyrë në punë.

Arsyeja e vonesës në fillimin e Apple Pay në Izrael është për shkak të tkurrjes së ekonomisë në vend për shkak të koronavirusit përveç faktit se numri i bizneseve që nuk kishin menduar ende të miratonin Apple Pay ishte shumë i lartë.

Calcalist deklaron se numri i bankave që kanë rënë dakord të ofrojnë Apple Pay për klientët e tyre është shumë i lartë, kështu që në kohën e fillimit të tij, ajo nuk do ta bëjë këtë ekskluzivisht në një bankë, por do të jetë në dispozicion përmes shumicës së subjekteve financiare të vendi.

Pjesa e iPhone në Izrael është 20%, një pjesë që, edhe pse jo shumë e lartë, ka të ngjarë të rritet në muajt e ardhshëm kur Apple Pay fillon të bëhet një metodë e zakonshme pagese në vend. Sot, teknologjia e pagesave pa tela që Apple prezantoi në 2014 është në dispozicion në më shumë se 50 vende të botës.

Vendi i fundit që miratohet Apple Pay është Afrika e Jugut, megjithëse për momentin është në dispozicion vetëm përmes Discovery, Nedbank dhe Absa. Për momentin ne jemi akoma duke pritur që Apple të prononcohet në treg në vendet më spanjolle, përveç Spanjës dhe Meksikës, por për momentin nuk ka asnjë thashethem për këtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.