Shërbimi i diskut. Miku ynë i madh i panjohur.

Ikona dhe ekrani i ndërmarrjes së diskut.

Një nga mjetet që duhet të dimë sapo të arrijmë në sistemin e mollës është "Shërbim Disku". Ky mjet mund të gjendet brenda anijes Launchpad në dosje "TË TJERËT". Herët ose vonë do të duhet ta përdorni dhe shumë njerëz e përdorin atë pak ose as nuk e dinë që ekziston. Sidoqoftë dobia e diskut është një mjet i fuqishëm. Kjo na lejon të kryejmë një veprim që tingëllon si kinez për ndërruesit, "Riparimet e lejeve", ju lejon të formatimit disqe të ngurta ose pendrive, liro hapësirë, Grabar Disqe optike, krijoni ndarje, etj Shtë një nga aplikacionet më praktike të OSX por është harruar shumë nga përdoruesit.

Shërbimi i diskut krijon gjithashtu imazhe të diskut, një tip i thjeshtë skedari që përmban shumë skedarë. Nëse zakonisht shkarkoni programe, atëherë skedarë me shtrirje .dmg, të cilat janë një lloj imazhi i diskut.

Le të shohim 6 detyra të thjeshta që mund të kryhen me këtë program:

 • Fshi disqet: Për të fshirë informacionin e një disku (nuk ka rëndësi nëse është një disk i fortë apo një memorje USB), klikoni në emrin e volumen në kolonën e majtë dhe pastaj "Fshi ". Duhet të keni parasysh se kur fshijmë, të dhënat janë akoma në pajisje që prej atëherë hiqen vetëm akseset ato derisa sistemi t'i mbivendosë ato. Nëse dëshironi t'i fshini, zgjidhni patjetër Opsionet e sigurisë y Fshije në 7 hapa o Fshije në 35 hapa.

 

 • Riparimet e lejeve: Nëse Mac-i juaj nuk funksionon mirë, ajo që duhet të bëjmë është të riparojmë lejet e diskut. Për ta bërë këtë ne zgjedhim emrin e volumen në të majtë dhe ne japim Riparo lejet e diskut. Nëse duam të bëjmë një riparim të thellë të lejes, së pari klikojmë mbi të Kontrolloni lejet e diskut, me të cilin bën një skanim më të thellë dhe pastaj ia japim atë për të riparuar lejet e diskut.

 

 • Krijoni ndarje: Në OSX krijimi i ndarjeve është shumë i thjeshtë. Zgjidhni volumin e diskut në të majtë dhe klikoni mbi Ndarjet Më poshtë do të shihni ndarjet aktuale. Zgjidhni një me hapësirë ​​të lirë dhe klikoni mbi "+" për të krijuar një të ri. Disk Utility do të ndajë ndarjen në dos. Ju mundeni ndarës tërheqës për të ndryshuar përmasat e ndarjeve. Ai që përmban OSX nuk mund të ndryshohet (mund ta zvogëloni vetëm në madhësi), por në ato të reja mund të ndryshoni emrin dhe formatin. Kur të mbaroni kruarje brenda Aplikoni Nëse në vend të kësaj dëshironi të ndani më të mëdha ju mund të rrisni madhësinë e një ndarjeje duke eliminuar më të ultën dhe duke fituar atë hapësirë. Zgjidhni ndarjen që është poshtë asaj që dëshironi të zgjeroni klikoni "-" dhe pastaj në Fshi. Pastaj plotësoni hapësirën bosh duke zvarritur këndin e poshtëm djathtas pjesës dhe klikoni mbi aplicar.

 

 • Imazhet e diskut: Për të krijuar një imazh të diskut, shkoni te  Skedar / I ri / Imazh i zbrazët i diskut ... ose Imazh disku nga dosja ... Ne e emërtojmë atë, zgjedhim se ku ta ruajmë dhe rregullojmë opsionet në pjesën e poshtme, të cilat janë disa. Pastaj, duke klikuar dy herë në imazhin e krijuar, ai do të montohet në desktop.

 

 • Burn disqe optike: Për të djegur një imazh disku në CD / DVD, klikoni me të djathtën në skedar .dmg në kolonën e majtë të ekranit Disk Utility dhe zgjidhni rekord. Nëse imazhi nuk është aty, shkoni te Imazhe / Regjistro dhe kërkoni hard drive tuaj. Vendosni një CD / DVD të zbrazët në Mac tuaj, kontrolloni cilësimet dhe klikoni mbi Record.

 

 • Bastisja themelore: RAID është një shkurtim për Array i tepërt i disqeve të pavarura. Shtë një grup prej disa disqesh që funksionojnë si një dhe, varësisht nga mënyra se si konfigurohet, mund të përdoret për disa gjëra. Një konfigurim i pasqyruar (RAID 1) ruan të njëjtat të dhëna në dy ose më shumë disqe, kështu që nëse një dështon ju nuk do t'i humbni ato. A RAID 0ose Set i zhveshur i bastisjeve, lejon qasjen në të dhëna më shpejt. Më në fund, a Set RAID i përqendruar kombinoni disa disqe të vegjël për të gjeneruar një më të madh. Ne nuk do të trajtojmë shumë këtë temë sepse është një temë për një postim të ri kushtuar vetëm RAID dhe për përdoruesit e përparuar. Nëse dëshironi të mësoni se si ta përdorni, shkoni te Ndihmoni / Ndihmoni Shërbimin e Diskut dhe kliko Si të përdorni grupet RAID.

Më shumë informacion - Formatoni një pendrive me sistemin FAT ose exFat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carime R. dijo

  Artikull shumë interesant dhe i dobishëm sidomos për fillestarët.

  1.    Peter Rhodes dijo

   Faleminderit shume. Ju inkurajoj ta praktikoni.

 2.   Kunadhe dijo

  Shërbimi im »Disk ka ndaluar së punuari ... ajo hapet dhe mbyllet menjëherë, nëse ka dikush që mund të më ndihmojë do të isha përjetësisht mirënjohës.
  Nuk e di nëse ky aplikacion i vogël mund të instalohet veçmas dhe ku mund ta gjej.
  Kam të instaluar Snow Leopard 10.6.8

  Faleminderit paraprakisht

  1.    Juanjo dijo

   E njëjta gjë më ka ndodhur dhe nuk kam mundur ta zgjidh, nëse keni sukses, më thoni ...

 3.   Pablo dijo

  Unë kam një ndarje në diskun e ngurtë që thotë "hapësirë ​​e lirë" Unë nuk mund ta ndryshoj formatin ose ta përdor atë hapësirë, është 150 GB që do të ishte për Windows, nuk mund ta fshij ndarjen dhe ndryshimet që bëj nuk zbatohen , ju lutem ndihmoni !!!

 4.   sofia dijo

  SHPJEGUAR SHUM MIR !!! !!!! Pavarësisht nëse jeni fillestar apo jo! :)!

 5.   Alberto dijo

  A mund të krijoni një grup bastisjeje me disqe që kanë informacion ose duhet të jenë disqe të Virgjëreshës?