Parallels 16.5 tashmë mbështet Apple Silicon dhe është shumë më e shpejtë

Parallels 16.5 tani është në përputhje me Apple Silicon

Ne vazhdojmë me programet që po bëhen në përputhje me procesorin e ri Apple. Me Apple Silicon revolucioni erdhi në Mac-et e kompanisë dhe pak nga pak zhvilluesit po i bëjnë aplikacionet e tyre të përputhshme me këtë procesor dhe me çipin M1. Testet gjithmonë kanë treguar se ky procesor e bën kompjuterin më të shpejtë, më të sigurt dhe më efikas. Tani është radha e Paraleleve 16.5

Silici i mollës

Përdoruesit e Mac M1 tani kanë një mënyrë të re për të virtualizuar Windows në makineritë e tyre. Beenshtë lansuar zyrtarisht Paralelet 16.5 me mbështetjen amtare për Apple Silicon, duke i lejuar përdoruesit të ekzekutojnë windows 10 ARM Insider Preview në mac1 MXNUMX. Nuk ka nevojë të përdorni Rosetta.

Kur u lansua versioni beta, mijëra përdorues testuan virtytet e tij të reja dhe natyrisht rezultatet nuk mund të ishin më të mira. Nënkryetari i Inxhinierisë dhe Mbështetjes, Nick Dobrovolskiy tha:

Ne morëm vlerësime të mira për performancën e jashtëzakonshme të të dy vrojtimeve teknike të Paralelet 16.5 për M1 Mac dhe Windows 10 në ARM Insider Preview si aplikacione dhe lojëra x86, përfshirë Rocket League, Among Us, Roblox, The Elder Scrolls V: Skyrim, Sam & Max Save the World dhe shumë të tjerë. Testuesit i pëlqyen tiparet e programit për përdorim të lehtë dhe Integrimi pa ndërprerje i Windows me macOS Big Sur, duke rritur produktivitetin.

Sipas testeve, varet nga 30% më shpejt sesa versioni i mëparshëm i përdorur në procesorët Intel, por është gjithashtu e nevojshme të merren parasysh përmirësimet e mëposhtme:

  • 250 përqind më pak energji e përdorur: Në një Mac me një çip Apple M1, Parallels Desktop 16.5 përdor 2,5 herë më pak energji sesa një MacBook Air i bazuar në Intel 2020.
  • Deri në 60 për qind performancë më të mirë DirectX 11: Parallels Desktop 16.5 që ekzekutohet në një M1 Mac ofron deri në 60 për qind performancë më të mirë DirectX 11 sesa një MacBook Pro i bazuar në Intel me GPU Radeon Pro 555X.
  • Deri në 30 për qind performancë më e mirë e makinës virtuale (Windows): Drejtimi i një makine virtuale Windows 10 në ARM Insider Preview on Parallels Desktop 16.5 në një Mac M1 performon deri në 30 përqind më mirë sesa një makinë virtuale Windows 10 që funksionon në MacBook Pro të bazuar në Intel me procesorin Intel Core i9.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.