Pllaka është e zemëruar me Apple për mbërritjen e afërt të AirTag

Tjegull

Tjegull ai po trillon me Apple dhe ka të drejtë. Të gjithë e dimë që ata nga Cupertino nuk janë më të zgjuarit në planet, as nuk janë zotërues të së vërtetës absolute. Ka kompani të panumërta të teknologjisë me ide dhe përparime teknike që Apple do të donte të zbatonte në pajisjet e saj.

Kur kjo të ndodhë, gjëja normale është që gjigandi amerikan të përfundojë duke blerë atë kompani. Kështu që ju mund të keni të gjithë teknologjinë tuaj për përdorimin dhe kënaqësinë e përdoruesve tuaj besnikë. Me Tile, prodhuesi i zgjuar i keychain, nuk ka ndodhur. Ne nuk e dimë nëse ka pasur një përpjekje për të blerë apo jo. Fakti është se Apple është gati të nisë pllakën e vet, AIRTAG.

Dhe nuk kopjohet vetëm funksionaliteti i keychain i zgjuar Tile. Apple po përdor "arte të këqija" të implementuara në iOS 13 për të penguar shërbimet e Tile dhe për të hapur rrugën për AirTag të ardhshëm. I shëmtuar, shumë i shëmtuar.

Tile është ankuar për ndryshimet në shërbimet e vendndodhjes të implementuara në iOS 13 që inkurajuan përdoruesit të mos përdorin gjurmimin. vendndodhja gjithmonë aktive, duke u kërkuar atyre që të bëjnë një ndryshim shumë të fshehur në cilësimet dhe të vështirë për t'u gjetur në menutë e iOS.

Ai gjithashtu thotë se Apple ka premtuar disa herë se do të rivendosë përsëri opsionin e lejeve të vendndodhjes në sfond. "Gjithmonë lejo" kur instaloni një aplikacion të palës së tretë dhe nuk e keni bërë. Hyrja gjithmonë në vend është thelbësore për aplikacionin Tile për të gjetur zinxhirin e afërt të çelësave.

Përveç që pengon funksionimin e Tile, padyshim që zemërimi vjen edhe nga prezantimi i afërt i zinxhirit të zgjuar të Apple, AirTag i shumëpritur dhe i vonuar. Kjo pajisje do të konkurrojë drejtpërdrejt me keychains Tile, me avantazhin që Apple do të integrojë funksionet e saj në aplikacionin vendas "Kërko".

Apple, së bashku me kompanitë e tjera të teknologjisë si Amazon ose Google, vazhdon të jetë hetuar nga Departamenti i Drejtësisë i Shteteve të Bashkuara, Komisioni Federal i Tregtisë dhe avokatët e përgjithshëm nga dhjetëra shtete të SHBA.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.