Probleme me lidhjen Bluetooth të Mac-ut tuaj?

Një nga lidhjet që vitet e fundit ka evoluar si në cilësi ashtu edhe në energjinë që përdor për të qenë aktiv është Bluetooth. Aktualisht ka produkte të panumërta që lidhen me njëri-tjetrin duke përdorur protokollin Bluetooth dhe Kjo është arsyeja pse ka raste kur funksionimi i këtij protokolli mund të dështojë. 

Në këtë artikull ajo që do të shpjegojmë është se si të rindizni sistemin Bluetooth të Mac-ut tuaj dhe unë kam parë tashmë disa raste në të cilat sistemi Mac nuk po zbulonte një pajisje të caktuar dhe nuk kisha zgjedhje tjetër veçse të gjeneroja një reboot të sistemit Bluetooth. 

Për të qenë në gjendje të rivendosni sistemin Bluetooth të një Mac nuk keni pse të fshini të gjitha pajisjet që keni lidhur për të filluar nga e para dhe është se Apple ka dhënë një kombinim të çelësave përmes të cilave do të jeni në gjendje të bëni një rinisje shpejt dhe lehtë. Për të qenë në gjendje të bëni rifillimin që ju themi këtu duhet së pari të shkoni Preferencat e sistemit> Bluetooth dhe zgjidhni në pjesën e poshtme të dritares për të treguar ikonën e rrjetit Bluetooth në shiritin e sipërm të Finder.

Terminal
Artikulli i lidhur:
Si të hapni Terminalin në Mac

Mbani në mend se sistemi Bluetooth i Mac-ut do të rindizet dhe nëse nuk jeni përpara një laptopi që tashmë ka të lidhur fizikisht tastierën dhe panelin e punës, ju këshillojmë të keni një tastierë dhe mi me tel meqenëse edhe tastiera magjike edhe miu magjik do të pushojnë së funksionuari pasi ato varen drejtpërdrejt nga kjo lloj lidhjeje. 

Për të hyrë në menunë rregulloj do të duhet të shtypni në tastierë kombinim tastesh alt + ndërsa klikoni në ikonën Bluetooth në shiritin e sipërm të Gjetësit. Ju do të shihni se drop-down rrit madhësinë e tij dhe ju tashmë do të keni të arritshme Artikulli i korrigjimit të gabimeve. Menuja që shihni në drop-down ka katër mundësi:

 1. Rivendosni modulin Bluetooth (rivendosni në cilësimet e fabrikës).
 2. Rikthe cilësimet e fabrikës të të gjitha pajisjeve të lidhura Apple.
 3. Aktivizoni regjistrimin e Bluetooth.
 4. Fshi të gjitha pajisjet.

Për të rindezur me sukses sistemin Bluetooth në Mac, duhet së pari të ekzekutoni pikën 2, pastaj 4 dhe në fund 1. Në këtë mënyrë, sistemi i lidhjes Bluetooth të Mac-ut tuaj do të kthehet në të njëjtën mënyrë që ishte kur e ndezët hera e parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

24 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cezari16 dijo

  Dhe nëse në preferencat e sistemit nuk më jep mundësinë e Bluetooth?

 2.   Bastis dijo

  Pedro, faleminderit për të gjithë ndihmën. Problemi për mua është që unë azhurnova MacBook pro në High Sierra, por sa herë që ndez makinën, më vjen një mesazh që thotë se tastiera Bluetooth nuk njihet dhe me një sinjal në formën e një rrethi në të djathtë , duke u kthyer dhe rrotulluar pa qenë në gjendje të azhurnohet, derisa të lidh një kabllo usb ose diçka me një lidhje usb dhe ai tashmë njeh miun dhe tastierën dhe mesazhi zhduket. Nëse mund të më udhëzoni, shumë faleminderit.

  1.    Joel hernandez dijo

   Unë mendoj se ky është një problem i softuerit sepse maci im gjithashtu papritmas ndaloi së punuari tastierën, trackpad dhe Bluetooth, ishte që kur unë azhurnova në Sierra

 3.   Josep dijo

  Përshëndetje! Faleminderit për ndihmën tuaj! Unë kam të njëjtin problem si Enrique. Diçka mund të bëj?

 4.   maria dijo

  Unë bëra të gjitha hapat dhe libri im i maks është ende i njëjti .. nuk gjen pajisje Bluetooth

 5.   laura dijo

  faleminderit, vite duke menduar se nuk funksionoi ... faleminderit

 6.   Anthony dijo

  shkëlqyeshëm, pasi keni bërë hapat e sugjeruar funksionon në mënyrë perfekte. Faleminderit shume!!!!!!!

 7.   Juanca dijo

  pershendetje, imja ishte me keq! Bleva një imac të ri disa javë më parë, e azhurnova dhe ka ditë që blu gjithashtu punon si duhet, por ditët e tjera ajo papritmas ndalet së punuari dhe unë kam detyrën e rëndë që të lidh një tastierë dhe një mouse USB që të jem në gjendje të rinisni Bluetooth, në Ndonjëherë ato hapa që përshkruani nuk mund të kryhen pasi nuk mund të hyni në asnjë nën meny me kombinimin e tastave në ikonën e Bluetooth, kështu që nuk kam zgjidhje tjetër përveçse të mbyll të gjitha programet e hapura dhe të rindez kompjuterin ... gjithsesi. .. për të parë nëse Apple mund të rregullojë një herë me një azhurnim.

 8.   Ann dijo

  Faleminderit shumë, ndihmë e shkëlqyer !!! 😀

 9.   Juan Carlos dijo

  Opsioni i korrigjimit nuk më duket,

  Ndonjë sugjerim ?.

 10.   Juan Carlos dijo

  Tastiera ime nuk ka tastin alt. . Cila e zëvendëson atë?

 11.   Juan Carlos T dijo

  Tastiera ime nuk ka tastin alt. . Cila e zëvendëson atë?

 12.   Edgar dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi, kam një problem, në një laborator kam 22 iMac, ku të gjithë kompjuterat kanë tastierë dhe minj pa tel, por disa janë të shkëputur, të lidhur me kompjuterë të tjerë, dhe bëhet kaos për studentët, unë tashmë kam bërë të ndryshme gjërat, pastroni lexuesin, hiqni të gjitha pajisjet, ndërroni bateritë dhe vazhdoni me të njëjtin problem, a mund të më këshilloni se çfarë mund të bëj?

  falënderim

 13.   Edgar A. dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi, kam një problem, në një laborator kam 22 iMac, ku të gjithë kompjuterat kanë tastierë dhe minj pa tel, por disa janë të shkëputur, të lidhur me kompjuterë të tjerë, dhe bëhet kaos për studentët, unë tashmë kam bërë të ndryshme gjërat, pastroni lexuesin, hiqni të gjitha pajisjet, ndërroni bateritë dhe vazhdoni me të njëjtin problem, a mund të më këshilloni se çfarë mund të bëj?

  falënderim

  1.    PaulL. dijo

   Duhet të shkëputni të gjitha pajisjet. Pastaj renditni fizikisht në mënyrë që përdoruesit e tjerë të dinë se cili mouse shkon me cilin kompjuter. Në fund, instaloni përsëri çdo Imac me pajisjet e tyre përkatëse të listuara. Kur konfiguroni, duhet të vendosni një emër në secilën periferike të kompjuterit. Emërtoni atë numrin e zgjedhur. Kështu, çdo herë që një periferik (mi ose tastierë) dekonfigurohet, ose çaktivizohet, ose humb lidhjen, secili përdorues, duke e rilidhur atë, do të jetë në gjendje të dijë numrin e pajisjeve periferike për t'u lidhur, dhe konfuzioni që keni aktualisht do të jetë shmanget.

 14.   dassa dijo

  Super mire! më punoi herën e parë

 15.   Rex dijo

  Ajo që më ndodh është që tastiera dhe miu të shkëputen kur u pëlqen dhe pas një kohe ata të rilidhen. Jam përpjekur të bëj atë që thua ti, por gjithsesi ndodh njësoj.

 16.   Stephen Cabrera dijo

  Zgjidhja nuk funksionoi për mua, por gjeta një tjetër që funksionon. Shkëputeni dhe lidhni Wifi. Pastaj thjesht klikoni në miun ose tastierën pa tel dhe ajo do të lidhet menjëherë. Pershendetje

  1.    urko dijo

   Kufjet kanë punuar edhe për mua.

 17.   Jose Francisco Garcia Garcia dijo

  Mac-i im nëse zbulon që pajisja të lidhet, por vetëm për sekonda mbetet e lidhur dhe fiket….

 18.   Adriana lopez dijo

  Faleminderit shumë, unë ndoqa procedurën dhe tani mund të lidhem me Bluetooth dhe të dëgjoj sepse me sa duket ishte e lidhur por tingulli ishte në Mac.

 19.   Roberto dijo

  Përshëndetje. pershendetje nga Kili. Unë kam një MacBook Pro, i bleva një tastierë wireless pajtueshme me mac. funksionon mirë dhe lidhet me buethoh kur është me transformatorin, kur heq transformatorin dhe makina funksionon vetëm në bateri, tastiera shkëputet dhe nuk lidhet më kurrë. por e fus në karikues që lidhet përsëri dhe funksionon mirë… me bateri lidhja zgjat të paktën 10 min ... Pse ndodh kjo =? a është parazgjedhur, a është çështja e kursimit të energjisë apo çfarë? ...

  Shpresoj te me ndihmoni

 20.   Denise dijo

  Më në fund e zgjidha! Faleminderit shume! Ishte zhgënjyese që nuk mund të dëgjoja më asgjë

 21.   Fernando Ramos Orihuela dijo

  Faleminderit. Më në fund mund ta lidh miun e Microsoft me macbook Pro tim. Informacion shumë i dobishëm. Urime !!!