Rregulla të reja në Apple Store për të parandaluar përhapjen e koronavirusit

Inxhinieri Ekziston një ofertë në Apple Store: ndërrimi i baterisë dhe dezinfektimi i iPhone për 55 Euro. Unë shpjegoj: Të hënën kisha një takim në Bar Genius të Maquinista Apple Store (Barcelona) për të ndryshuar baterinë në iPhone e babait tim. Oscar, tekniku miqësor që më ndoqi mua (nga këtu dërgoj një përshëndetje), gjëja e parë që bëri ishte përhapja e një dhia në tryezë dhe tha "vendos iPhone sipër këtu, të lutem".

Pastaj e spërkati me alkool dhe e fshiu me kujdes me një fshirje të disponueshme para se ta prekte. Ndërsa ai e bëri këtë, unë e pyeta nëse ishte për shkak të koronavirusit dhe ai tha po. "As unë nuk të kam shtrënguar dorën kur ke ardhur për të njëjtën gjë," shtoi ai. Në rrethana të tjera mund të më kishte shqetësuar, por për momentin është e kuptueshme dhe pothuajse e nevojshme, nga të dy palët.

Apple po fut masa të reja në dyqanet e saj fizike për të ndihmuar sa më shumë që të jetë e mundur, për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të lumtur. Kompania do të zvogëlojë kapacitetin në çdo kohë në dyqanet e saj Apple. Ajo po ul numrin e vendeve për klientët e saj në gjysmë, dhe po paraqet protokollet e distancimit shoqëror midis njerëzve brenda institucioneve të saj.

Rregullat ndryshojnë në varësi të vendeve dhe nivelit të përhapjes së virusit

Në varësi të zonës, në varësi të përhapjes së virusit, seancat e "Sot në Apple" janë anuluar (Mund të theksoj se në Barcelonë ata vazhdojnë t'i bëjnë, pasi që këtë të hënë ata ma ofruan mua). Në disa zona kritike, dyqanet janë mbyllur përkohësisht tërësisht. Në Kinë, kompania u kërkoi klientëve të vishnin maska ​​kirurgjikale dhe t'i nënshtroheshin kontrolleve të temperaturës përpara se të hynin në dyqanet e saj.

Shtrëngimi i masave varet nga zona gjeografike e dyqaneve dhe niveli i tyre i përhapjes së virusit. Të gjithë e dinë mbylljen e dyqaneve në Kinë gjatë muajit janar dhe shkurt, dhe dje u njoftua mbyllja e të gjitha dyqaneve Apple në Itali nga sot, 12 mars.

Këto rregulla do të përshtaten gjeografikisht ndërsa pandemia lëviz ndërmjet vendeve. Tani për tani, unë vetëm mund t'ju siguroj që këtu në Spanjë, nëse e merrni celularin tuaj për riparim, ai do të dorëzohet i pastër dhe i dezinfektuar, ashtu si kur merrni makinën për tu riparuar në shitësin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.