Mbytja termike në MacBook Pro 2018 inç 15 kufizon fuqinë e tyre bruto

Ka kaluar një javë nga lansimi i MacBook Pro të ri 13 dhe 15 inç, kështu që shumica e përdoruesve që janë duke shijuar pajisjet mund të na ofrojnë tashmë disa detaje të funksionimit të saj. Natyrisht, këto janë pajisje të nivelit të lartë për sa i përket performancës dhe çmimit, kështu që pritet të jenë me të vërtetë të fuqishme, fuqi që mund të zvogëlohet me rregullimin termik në rastin e provave të kryera në një kompjuter 15 inç me një procesor më të fuqishëm.

E gjithë kjo duhet të merret me piskatore dhe është se tani për tani me temperaturat që kemi në të gjithë botën është normale që MacBooks prej alumini të nxehen, por natyrisht, Kjo ngrohje mund të ndikojë drejtpërdrejt në performancë dhe për këtë arsye Apple vendos një kufizim në mënyrë që asnjë nga përbërësit e brendshëm të mos jetë "djegur" dhe kjo ndikon në performancë edhe pse në provë është mjaft ekstreme ...

Procesorët janë më të fuqishëm dhe MacBook Pro e vëren atë kur jepet

Prova është kjo video nga youtuber Dave Lee, është një Pasqyrim 35 minutash 5k duke përdorur Premier Pro dhe prandaj kjo dhe çdo ekip tjetër është normale të "vuajë" nga nxehtësia. Extremeshtë ekstreme që madje vëreni një ndryshim kur vendosni MacBook Pro direkt në frigorifer. Me këtë, ajo që arrin është të përmirësojë kohën e përpunimit pasi që procesori nuk rritet në temperaturë dhe nuk e zvogëlon fuqinë e tij, por siç themi është diçka e çuar në ekstrem. Bestshtë më mirë të shikoni videon:

e

Duket se procesori i ri Core i9 në modelin 15 inç MacBook Pro do të ketë nevojë për pak më shumë ftohje për të funksionuar me performancë të plotë dhe natyrisht, Apple nuk preku asgjë nga këto në kompjuter, kështu që rregullimi termik kufizon fuqinë e saj në kohë specifike.

Kjo mund të zgjidhet nga Apple me një azhurnim të largët të softuerit, megjithëse ata kurrë nuk do të kompromentojnë përbërësit e pajisjeve për të rritur fuqinë në maksimum në këtë lloj pune dhe për këtë arsye është e mundur që ajo të qëndrojë e tillë. Më e keqja nga e gjithë kjo është se megjithë përmirësimet e pajisjeve të implementuara në këtë MacBook Pro të ri 15 inç pajisjet janë disi inferiore në disa pika të performancës krahasuar me modelin e mëparshëm, MacBook Pro 15-inç 2017 për të gjitha për shkak të ftohjes.

A do të shohim ndonjë ndryshim në rregullimin termik të pajisjeve të reja me kalimin e kohës? Ne do të ndjekim lëvizjet e Apple gjatë muajve të ardhshëm dhe do të shohim më shumë prova të performancës së sigurt, kështu që le të shohim se si do të përfundojë kjo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.