Ruani artikujt tuaj nga celulari juaj dhe më pas vazhdoni në Mac tuaj me Pocket

Ruani artikujt tuaj në Pocket për më vonë

A ju ka ndodhur ndonjëherë që të gjeni një artikull interesant nga celulari juaj që dëshironi ta lexoni më vonë, dhe pastaj nuk mund ta gjeni nga Mac-i juaj? Nëse kjo ju ndodh shpesh, ne kemi një mjet të vogël që do t'ju ndihmojë të mos ju ndodhë kjo.

Ky është Pocket, një aplikacion i pajtueshëm me shumë pajisje, i cili në thelb ju lejon të shtoni artikuj dhe faqe në internet që të mund të hidhni një vështrim më vonë, edhe nëse nuk keni një lidhje interneti. Ju tashmë mund ta njihni, megjithëse mund të mos e dini është në gjendje të sinkronizohet në mënyrë të përsosur midis pajisjeve tuajapa marrë parasysh nëse janë nga Apple apo jo.

Filloni të lexoni një artikull nga celulari juaj, dhe pastaj vazhdoni nga Mac me Pocket

Siç thamë, është një aplikacion i pajtueshëm me një mori platformash, kështu që për të përgjithësuar do të fillojmë me hapat që duhet të ndiqni nga celulari, megjithëse mund ta bëni edhe nga një iPad për shembull, apo edhe nga një kompjuter tjetër nëse dëshironi.

Në celularin tuaj

Së pari, ajo që duhet të bësh është instaloni Xhepin në celularin tuaj, kështu që mund ta sinkronizoni me kompjuterin tuaj. Isshtë në dispozicion falas në shumicën e platformave, dhe edhe nëse përdorni shfletues si Firefox, instalohet si parazgjedhje. Mund ta shkarkoni nga këtu për iOSEdhe pse nëse keni një celular me Android ose një sistem tjetër, do të duhet të shikoni vetëm në dyqanin e aplikacioneve të tij, pasi ka shumë të ngjarë që të jetë i disponueshëm.

Pasi të shkarkohen, duhet të përdorni dhe krijoni një llogari për të qenë në gjendje ta përdorni atë. Shtë e rëndësishme që ta mbani mend, pasi do t'ju duhet më vonë në aplikacionin Mac.

Kur ta keni bërë këtë, ajo është gati për t'u përdorur. Ju mund të shtoni artikujt tuaj duke përdorur vetë aplikacionin, dhe duke shtypur butonin e ndarjes në shfletuesin tuaj nëse dëshironi, për sa kohë që pajisja juaj është në përputhje me funksionin. Për tani mund të shtoni disa për të provuar, dhe më vonë, pasi shihni përmbajtje interesante në Internet, mund ta shtoni në aplikacion pa problem.

Artikujt e ruajtur në Xhep për iPhone

Gjithashtu, në rast se dëshironi të keni gjithçka pak më të organizuar, nëse dëshironi ju mund të krijoni etiketat tuaja për ta lokalizuar më vonë përmbajtjen në një mënyrë më të thjeshtë. Përveç kësaj, ju do të shihni se ajo automatikisht mbledh për shembull imazhet kryesore të artikujve, si dhe autorin, madje edhe datën dhe kohën e botimit, dhe ju tregon gjithçka me dizajnin e vet me modalitetin e errët ose të dritës në varësi të asaj që keni zgjedhur nga cilësimet.

Në të njëjtën mënyrë, gjithashtu mund të kontrolloni nga celulari juaj se gjithçka punon ngjashëm me një rrjet social, kështu që ju mund të ndani përmbajtjen që dëshironi me miqtë tuaj ose me njerëz të tjerë, përveç funksionit të zbulimit, i cili do t'ju tregojë artikuj përkatës bazuar në atë që keni shtuar në aplikacion.

Në makineri

Ndryshimi i pajisjes, pasi të keni shtuar disa artikuj nga aplikacioni në celularin tuaj, mund të filloni në Mac-un tuaj. Për ta bërë këtë, duhet të ndiqni disa hapa të ngjashëm me ato të mëparshëm, kështu që të filloni atë që do të duhet të bëni është të shkarkoni aplikacionin përkatës për macOS.

Ashtu si versionet celularë, është gjithashtu mjaft e lehtë kur bëhet fjalë për konsumimin e burimeve, kështu që nuk do të duhet shumë për ju që ta instaloni. Cfare ka me shume, është në dispozicion falas në Mac App Store, kështu që shkarkimi do të jetë mjaft i shpejtë dhe i sigurt.

Pasi të hapeni, do t'ju duhet të bëni përsëri diçka shumë të ngjashme me atë të mëparshme. Per te filluar, do t'ju kërkojë të identifikoheni me llogarinë tuaj, dhe këtu duhet të përfshini të njëjtën që keni përdorur në celularin tuaj, në mënyrë që ato të sinkronizohen. Kur të identifikoheni, në vetëm disa sekonda do të sinkronizohet me atë që keni shtuar nga celulari juaj, kështu që do të fillojë të shkarkojë artikujt që keni shtuar, në mënyrë që t'i lexoni ato kur të doni, edhe pa lidhje interneti.

Sigurisht, nëse tani vendosni të shtoni një artikull nga telefoni juaj, ose anasjelltas, nëse shtoni diçka nga Mac-i juaj, Do të shfaqet menjëherë në pajisjen tjetër, dhe do të shkarkohet posa të keni një lidhje aktive në mënyrë që ta lexoni kur mungon. Gjithashtu, nëse nuk do të keni më nevojë për një artikull, mund ta arkivoni, dhe në këtë mënyrë mund të kurseni pak më shumë hapësirë ​​ruajtëse dhe do të keni një organizim më të mirë.

Gjithashtu akses nga uebi

Nga ana tjetër, nëse për shembull në të ardhmen dëshironi të futni listën tuaj të artikujve nga një pajisje që nuk është e juaja, ose në të cilën Pocket nuk është i disponueshëm natyrshëm, ju gjithmonë keni mundësinë e hyrjes duke përdorur faqen zyrtare të internetit. Asshtë aq e thjeshtë sa futesh getpocket.com dhe që, në krye, të hyni me llogarinë tuaj. Ju automatikisht do të shihni të gjithë artikujt tuaj, dhe natyrisht do të keni gjithashtu të disponueshëm praktikisht të gjitha funksionet që përfshijnë aplikacionet.

Artikujt u ruajtën në Xhep nga uebi


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.