Rubén Caballero, kryeinxhinier i zhvillimit të modemit 5G të Apple, largohet nga kompania

Ruben Knight

Apple nënshkroi një nga Ata që janë përgjegjës për zhvillimin e çipit Intel 5G për të krijuar tuajin dhe të mos varet nga palët e treta. Por çdo lajm i ri me zhvillimin e teknologjisë 5G për iPhone ne lëreni në një det dyshimesh. Lajmet e fundit të lidhura gjenden me largimin e Rubén Caballero.

Rubén Caballero, kryeinxhinier për zhvillimin e çipit 5G të Apple ka lënë kompaninë, sipas The Information. Rubén Caballero arriti në skedarët Apple në 2005 dhe emri i tij filloi të bëhej i njohur me të famshmit Antenaagat të iPhone 4.

Kalorësi është i lidhur me një një numër i madh i patentave të Apple në lidhje me teknologjitë e komunikimit pa tel Dhe ka qenë një pjesë themelore e Apple që kur hyri në botën e telefonisë me lansimin e gjeneratës së parë të iPhone.

Antenaagat

Përfshirja e Umashankar Thyagarajan nga Intel, largimi i Rubén Caballero dhe marrëveshja e arritur nga Apple dhe Qualcomm në mënyrë që djemtë nga Cupertino të mund të përdorin çipet 5G të Qualcomm çojnë në zhvillimin e një çipi 5G nga Apple aktualisht është një detyrë pa ndonjë përparësi për Apple dhe ka të ngjarë që ju ta keni bllokuar ose de-priorizuar këtë projekt.

Gjithashtu, disa javë më parë, u shpreh se Samsung mund të bëhet furnizuesi i dytë i patate të skuqura 5G për iPhone të vitit 2020, një iPhone që do të jetë modeli i parë i prodhuesit amerikan që do të dalë në treg me këtë mikroprocesor komunikimi. Prodhues të tjerë që kanë në dispozicion edhe patate të skuqura të këtij lloji me Huawei dhe MediaTek.

Intel nuk ishte më një opsion kur Apple dhe Qualcomm njoftuan marrëveshjen, pasi në atë kohë, Shefi ekzekutiv i Intel njoftoi se ai ishte duke ndaluar zhvillimin e një modemi 5G për pajisjet mobile, që nga Apple do të ishte klienti i tij i vetëm.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)