Safari kujdeset pak më shumë për privatësinë tonë në macOS Mojave

Isshtë e qartë se nëse keni Mac, është normale që të përdorni shfletuesin Safari, por kjo nuk kërkohet pasi ne mund të përdorim Chrome ose të ngjashëm. Në çdo rast, ajo që nënkuptojmë me këtë është se nuk është e detyrueshme përdorni Safari në Mac tuaj, por nga këndvështrimi ynë është opsioni më i mirë për të lundruar.

Përveç kësaj, tani Safari ka marrë përmirësime në privatësinë dhe sigurinë e përdoruesve, gjurmuesit e kanë më të komplikuar ta bëjnë këtë dhe pa dyshim politika e privatësisë e firmës Cupertino është mjaft e mirë. Ne anen tjeter menaxhimi i reklamave është përmirësuar dhe kjo është një gjë shumë e mirë në mënyrë që ata të mos mund të na gjurmojnë kaq lehtë.

Apple vazhdon të punojë shumë për të mbrojtur privatësinë tuaj

Kur shfletojmë rrjetën, është normale të gjesh reklamues që përpiqen të përdorin cilësimet unike të Mac-ut tonë për të krijuar një "gjurmë gishtash" që u lejon atyre të mbajnë gjurmët e aktivitetit që kryejmë ndërsa shfletojmë. Tani Safari e bën atë gjurmim edhe më të vështirë dhe shtohet funksioni i Parandalimit të Ndjekjes së Zgjuar që parandalon shfaqjen e faqeve të mediave sociale gjurmoni aktivitetet tona në faqet e tjera pa lejen tonë.

Në fakt, Safari ka qenë gjithmonë një nga shfletuesit më të mirë, nëse jo më i miri, për përdoruesit e Mac-së. Trueshtë e vërtetë që shumë përdorues të Mac-ut thonë se ka edhe të tjerë më të mirë dhe madje i përdorin ato pa problem në macOS Mojave, por rekomandimi është se nuk ju intereson të përdorni njërën ose tjetrën, është se ju përfitoni nga përmirësimet në Safari 12 dhe përdoreni gjithmonë. Ka disa pika negative, nuk ka shfletues të përsosur, por të paktën është një nga më të mirët për privatësinë tonë dhe për shfletimin në internet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.