Shfletuesi Chrome na kujton që të mos harrojmë Flash para fundit të vitit 2020

Flash - krom

Edhe pse duket se ishte dje, të paktën për më veteranin, teknologjinë Flash ka qenë me ne për rreth 20 vjet, një teknologji që na lejoi të shikojmë video në faqet e internetit, të ekzekutojmë aplikacione dhe të shijojmë lojëra. Për fat të mirë, teknologjia ka përparuar dhe janë zhvilluar protokolle të reja që janë shumë më fleksibël, të shpejtë dhe të sigurt.

HTML 5 erdhi disa vjet më parë për të qëndruar dhe bëhuni zëvendësimi ideal për Flash, një teknologji që vitet e fundit kishte përjetuar një numër të madh të problemeve të sigurisë dhe që Adobe, krijuesi i këtij programi, nuk e dinte ose donte të ndalet në kohë dhe e injoroi plotësisht atë.

Google ka filluar të tregojë përmes shfletuesit të tij Chrome, një kujtesë për datën në të cilën do të ndalojë së ofruari mbështetje flash. Deri më sot, ne ende mund të vizitojmë faqet e internetit që zbatojnë këtë teknologji, por ajo nuk funksionon automatikisht, ne duhet të jemi përdoruesit që japin dritën e duhur.

Sipas Google, 3 vjet më parë, 80% e përdoruesve të Chrome vizituan një faqe në internet me Flash çdo ditë, një përqindje që ka rënë në 17% sot. Kjo tendencë zbulon se faqet e internetit po migrojnë në teknologjitë e hapura të uebit, të tilla si HTML5, teknologji që janë më të shpejta dhe konsumojnë burime, si dhe janë shumë më të sigurta.

Për më tepër, kjo teknologji e re funksionon si në pajisjet mobile ashtu edhe në kompjuterët desktop, kështu që ne mund të vizitojmë çdo faqe në internet pa pasur nevojë të instalojmë ndonjë shtesë nga ndonjë pajisje. Chrome do të vazhdojë të mbështesë teknologjinë Flash deri në fund të vitit 2020, në këtë pikë do të jetë e pamundur të riprodhoni përmbajtje të këtij llojipasi asnjë prompt nuk do të shfaqet për të luajtur përmbajtjen siç është aktualisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.