Shikoni sesi George Lucas përdor 280 Mac për të krijuar tingujt e Star Wars

Yjet e Luftërave

Apple sapo postoi një dokumentar në koleksionin e saj në YouTube."Pas Mac» duke treguar se si George Lucas është një klient i mirë i kompanisë Cupertino. Në laboratorin e tij të zërit, Skywalker Sound, 280 Mac punojnë çdo ditë për të krijuar tinguj ikonë të Stars Wars.

Një video shumë interesante ku në 16 minuta mund të shohim se si punojnë inxhinierët e zërit në Skywalker Ranch në George Lucas për të krijuar të gjithë tingujt që dëgjojmë në filmat dhe seritë e kaluara, të tashme dhe të ardhshme të sagës Stars Wars.

Tingujt e filmave dhe serialeve Yjet e Luftërave ato janë aq ikonike saqë ne jemi në gjendje t'i identifikojmë në fillim me sytë mbyllur. Frymëmarrja e Darth Vader, bip-et e R2-D2, zhurma e shpatave të dritës, zhurmat e Chewbacca-s, lazerët e yjeve - të gjithë këta tinguj dallohen menjëherë dhe ndjellin menjëherë imazhe vizuale të skenave nga Lufta e Galaktikave.

Dhe të gjithë këta tinguj krijohen, modifikohen, miksohen dhe futen në filmat dhe serialet e sagës mitike në kompaninë e prodhimit të zërit Tingulli Skywalker në pronësi të George Lucas. Dhe për këtë, inxhinierët e saj përdorin gjithsej 280 Mac.

Apple sapo publikoi një dokumentar mbi Minuta 16 e kohëzgjatjes ku shpjegohet se si të punohet me tingujt e përmendur në Ranch Skywalker, ku ndodhen objektet e prodhuesit të zërit Skywalker Sound.

Një pajisje moderne e dizajnit audio, editimit, përzierjes dhe postproduksionit të klasit botëror. Një ndërtesë e 14.000 metra katrorë i rrethuar nga vreshta një liqen artificial i quajtur Ewok.

Në videon në fjalë, redaktori i zërit Ryan Frias bën një turne në dhomën qendrore të kompjuterit të Skywalker Sound, të cilin ai e përshkruan si "trurin e të gjitha operacioneve në skenë". “Si njerëz krijues, ju nuk dëshironi të ngadalësoheni nga teknologjia”, thotë ai. "Kur keni një mendim dhe e dëshironi vërtet atë në një kanavacë të zbrazët të tillë, ju nevojiten vërtet mjete të shpejta që mund t'ju japin rezultate aq shpejt sa mendoni."

Pajisjet kompjuterike të këtyre objekteve përbëhen nga 280 Mac: 130 rafte Mac Pro, 50 iMac, 50 MacBook Pro dhe 50 Mac mini me Pro Tools që lidhen nga distanca për të punuar së bashku. Një dokumentar shumë interesant. Unë e rekomandoj atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.