Shkulje e rëndësishme në azhurnimin e sigurisë të lëshuar nga Apple dje pasdite

Dhe është që trazira për dështimin e sigurisë është ende e fshehtë një ditë pasi kompania Cupertino lëshoi ​​copë toke për të zgjidhur problemin shumë serioz të sigurisë. Me pak fjalë, një episod që do të sjellë një bisht pasi që pas nisjes së zgjidhjes së problemit, sot e gjejmë veten një version i ri që azhurnon atë të mëparshmin për të korrigjuar një defekt.

Gabimi është shkaktuar nga nxitimi për të lëshuar patch për të rregulluar problemin dhe shfaqet te disa përdorues, jo te të gjithë. Prandaj këtë mëngjes arriti një azhurnim i ri që përfshin të njëjtin numër versioni të lëshuar dje, Security Update 2017-001, por me ndërtim të ndryshëm (17B1003) dhe që padyshim zgjidh problemin.

Gjëja e parë që duhet të bëjmë pasi të shohim këtë lajm është të azhurnojmë versionin e patch-it në Mac-in tonë dhe për këtë duhet të drejtpërdrejt hyni në dyqanin e aplikacioneve Mac nëse nuk kemi konfiguruar dhe azhurnuar azhurnime automatike. Ju mund të kontrolloni "ndërtimin" nga logoja About dhe Rreth këtij Mac, pasi të jemi brenda duhet të klikojmë dy herë në versionin e macOS High Sierra dhe të shfaqet ndërtimi.

Pranë jush Apple lëshoi ​​një deklaratë duke kërkuar falje për atë që ndodhi:

Siguria është një përparësi për të gjitha produktet e Apple, dhe fatkeqësisht ka pasur një pengesë me këtë version të macOS. Kur inxhinierët tanë të sigurisë mësuan për këtë çështje të martën pasdite, ne menjëherë filluam të punojmë për një azhurnim për të mbyllur vrimën e sigurisë. Përditësimi është në dispozicion për t'u shkarkuar nga ky mëngjes. Dhe duke filluar nga sot, ai do të instalohet automatikisht në të gjitha sistemet që ekzekutojnë versionin më të fundit (10.13.1) të macOS High Sierra. Na vjen shumë keq për këtë defekt dhe ju kërkojmë falje të gjithë përdoruesve të Mac, si për lëshimin e softuerit me këtë dobësi ashtu edhe për shqetësimin që ai ka shkaktuar. Klientët tanë meritojnë më mirë. Ne jemi duke audituar proceset tona të zhvillimit për të parandaluar që kjo të ndodhë përsëri.

Possibleshtë e mundur që disa përdorues të kenë probleme për të hyrë në identifikim me versionin e mëparshëm të kësaj patch, prandaj këshillohet që të azhurnohen në versionin e ri të disponueshëm sa më shpejt të jetë e mundur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alberto dijo

  Që nga azhurnimi i sigurisë, mënyra e fillimit ka "ndryshuar" ... Tani Mac më fillon në ekranin e përdoruesit: fjalëkalimi dhe më pas shfaqet një shirit i bardhë i ngarkimit ...

  Ju ka ndodhur? me këtë ndryshim më duhet shumë më shumë kohë për të filluar ...

  Falënderim

 2.   Qen mac dijo

  Po. Edhe une !! Ai ka qenë me vijën e bardhë dhe mollën për 15 minuta ... Unë nuk di çfarë të bëj !!!!!!